ارزش کالاهای صادر شده از گمرکات آذربایجان شرقی در ۸ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش نبض سخن، ناظر گمرکات استان گفت: در این مدت بیش از یک میلیون و ۴۵۲ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۷۶۴ هزار و ۵۰۵ دلار از گمرکات استان صادر شده است که از لحاظ ارزش دلاری، ۲۷ درصد و از نظر وزن، ۴۳ درصد افزایش نشان می دهد.
به گفته لیلی اورنگی، عمده گروه کالاهای صادراتی شامل مواد پلاستیکی و مصنوعات آن، سوخت‌ها،روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن‌ها، چدن، آهن و فولاد و مصنوعات آنها، میوه های خوراکی، ماشین آلات مکانیکی، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای، فرآورده‌های غلات، شیر، انواع شیرینی و شکلات و کاکائو بوده است.
او افزود: این کالاها بیشتر به کشورهای عراق، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، گرجستان، ارمنستان، پاکستان، چین، بلغارستان و ایتالیا صادر شده است.
ناظر گمرکات استان همچنین به کاهش ۱۴درصدی واردات کالا به آذربایجان شرقی در ۸ ماه گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت ۲۰۵ هزار و ۵۲۷ تن کالا به ارزش بیش از ۶۰۱ میلیون و ۱۳۲ هزار دلار از طریق گمرکات آذربایجان شرقی و ۵۴ کشور مختلف دنیا، وارد کشور شده که از لحاظ وزن، ۳۷ درصد و از نظر ارزش دلاری، ۱۴ درصد کاهش یافته است.
اورنگی، عمده کالاهای واردتی را ماشین آلات و وسایل مکانیکی و برقی، توتون و تنباکو، چوب و اشیاء چوبی، زغال چوب، قطعات منفصله انواع ماشین آلات، کاغذ و مقوا و مصنوعات آنها، گوشت، فرآورده‌های خوراکی گوناگون، چدن، آهن، فولاد و مواد پلاستیکی و مصنوعات آنها اعلام کرد.
ناظر گمرکات آذربایجان شرقی یادآور شد: در ۸ ماه امسال، درآمدهای وصولی گمرکات آذربایجان شرقی هم بیش از ۳ هزار و ۳۴۳ میلیارد و ۷۶۸ میلیون ریال بود که نسبت به پارسال ۶ درصد افزایش یافته است.

اشتراک این خبر در :