شهرستان بستان آباد سالانه با تولید بیش از ۲ هزار تن قارچ خوراکی، مقام نخست آذربایجان شرقی را داراست.

به گزارش نبض سخن، مدیر جهاد کشاورزی بستان آباد گفت: بیش از ۶۴ واحد خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی به مساحت یک هکتار در زمینه تولید قارچ در شهرستان فعالیت می کند.
ایرانی پورافزود: فعالیت واحدهای پرورش و تولید قارچ در بستان آباد برای بیش از هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.
مسئول باغات جهادکشاورزی بستان آباد هم می گوید: در بستان آباد ۲ نوع قارچ دکمه ای و صدفی تولید می شود اما از آنجایی که قارچ دکمه ای از بازارپسندی و ارزش غذایی بالاتری برخوردار است، تولید آن در شهرستان بیشتر است.
امیری با بیان این که فاصله زمانی کاشت تا برداشت قارچ، ۴۵ روز است اضافه می کند: به ازاء هر تن کمپوست، ۲۵ درصد قارچ برداشت می شود.
او درخصوص کیفیت قارچ های تولیدی بستان آباد نیز تاکید کرد: میزان رطوبت و هوادهی از جمله شاخص هایی است که رعایت آنها در پرورش قارچ از اهمیت بالایی برخوردار است، بر این اساس رعایت همین شاخص ها موجب شده است قارچ های تولیدی این شهرستان از کیفیت بهتر و بالاتری برخوردار باشد.
هر چند بستان آباد از شهرستان های پیشرو آذربایجان شرقی در تولید قارچ محسوب می شود اما کمپوست لازم برای واحدهای تولیدی شهرستان، از دیگر شهرها تامین می شود.
با این وجود مدیر جهاد کشاورزی بستان آباد یادآورشد: از هر سرمایه گذاری که بخواهد در این شهرستان واحد تولید کمپوست راه اندازی کند، به جد و با توان کامل، حمایت می شود.
سالانه بیش از ۴ هزار تن قارچ خوراکی در آذربایجان شرقی تولید می شود و شهرستان بستان آباد هم با تولید بیش از ۲ هزار تن،۵۰ درصدِ قارچ استان را تامین می کند.
قارچ تولیدی در بستان آباد علاوه برتامین بخشی از نیاز بازارهای داخلی به کشور عراق هم صادر می شود.

اشتراک این خبر در :