مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی با دعوت از مردم برای اهدای خون گفت: همه ساله با آغاز فصل سرما با کاهش آمار اهداکنندگان خون و به تبع آن کاهش ذخایر خونی مواجه می شویم که نیازمند مشارکت بیشتر مردم هستیم.

به گزارش نبض سخن،دکتر وحید مثمر با بیان اینکه چهار پایگاه انتقال خون در شهرهای تبریز، مراغه و میانه کار خونگیری از مردم نوع دوست را بر عهده دارند، ادامه داد: یک مرکز ثابت در شهرستان اهر در روزهای دوشنبه و مرکز ثابت دیگر در شهرستان مرند در روزهای یکشنبه آماده پذیرش اهداکنندگان است.
مثمر با اشاره به اینکه قابلیت نگهداری فراورده های خونی بسیار محدود است، گفت: پلاکت ۳ روز و گلبول های قرمز ۳۵ روز قابلیت نگهداری دارند به همین دلیل نیاز است اهداکنندگان به صورت دائم و مستمر اقدام کنند تا بتوانیم نیاز ۴۴ مرکز درمانی فعال در استان را در سریعترین زمان فراهم کنیم.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه فرهنگ اهدای خون در آذربایجان شرقی بسیار بالاست و مردم به صورت شایسته استقبال می کنند.
مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی با اعلام اینکه ذخایر خونی در بانک خون استان در تمام گروه های خونی رو به کاهش است، گفت: در سال جاری تا به امروز ۷۷ هزار و ۲۰۷ نفر به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند که از این تعداد از ۶۲ هزار و ۴۹۴ نفر خونگیری شده است.
وی با اشاره به مشارکت حداقلی بانوان در اهدای خون، افزود: از مجموع اهدا کنندگان خون در استان یک هزار و ۶۶۸ نفر زن و ۶۰ هزار و ۸۲۶ نفر مرد بودند.
مثمر خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۱۱۸ هزار نفر به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند که از ۹۴ هزار نفر خون گیری شد.

اشتراک این خبر در :