میزان ورودی آب به سد های آذربایجان شرقی با کاهش روبرو شده است.

به گزارش نبض سخن معاون حفاظت و بهره‌ برداری شرکت آب منطقه‌ای استان در کارگروه گردشگری و خدمات سفر هشترود با بیان این مطلب گفت : با اینکه بارندگی در استان ۲۷ درصد افزایش یافته است اما سد های استان با کاهش ورودی آب مواجه است.
مجتبی جلیل زاده میانگین مصرف آب را در استان بالاتر از میانگین دنیا دانست و افزود : در آذربایجان شرقی به ازای هر نفر ۲۳۰ لیتر آب در روز مصرف می‌شود در حالی که استاندارد مصرف روزانه برای هر نفر ۱۶۰ لیتر است.
وی اضافه برداشت از چاه‌های مجاز آب را از عوامل آسیب به منابع آب های زیرزمینی دانست و افزود : برای جلوگیری از اضافه برداشت‌ ها نصب کنتورهای هوشمند در چاه‌ ها ضروری است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان خاطرنشان کرد : شهرستان هشترود رتبه اول را در بخش آبزی پروری در استان دارد و سد سهند هشترود در صورتی که آلودگی محیطی نداشته باشد می تواند به پرورش ماهی اختصاص داده شود.
وی گفت : در سدهایی که با هدف تامین آب شرب ایجاد شده پرورش ماهی امکان پذیر نیست.
معاون میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان هم از صدور ۷۰ مجوز بوم گردی از اول امسال در استان خبر داد و افزود : صدور ۵۰ مجوز هم در حال بررسی است .
فرشاد رستمی افزود : برای مراسم تبریز ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۶۳ رویداد ، ۲۰۰ منطقه طبیعت گردی و ۵ مسیر گردشگری با اعتبار ۷ هزار میلیارد پیش بینی شده بود که هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تصویب شد اما پس از کش و قوس در راهروهای مجلس و برنامه و بودجه ۶۸۰ میلیارد ریال آن ابلاغ شد .
وی با انتقاد از رقم زیاد عوارض در آزاد راه پیامبر اعظم(ص) گفت : متاسفانه اکثر مسافران ورودی به استان ازاین افزایش گله دارند و نبود سرویس بهداشتی و کمپ های استراحت گاه بر این گله مندی افزوده است.
امین امینیان فرماندار هشترود هم ازسرمایه گذاری بخش خصوصی در احداث پل معلق در قلعه ضحاک خبر داد و افزود : مرکز سایت قلعه ضحاک با قدمت چندین هزار ساله متاسفانه مورد کم لطفی قرار گرفته است.
وی از سرمایه گذاری ۳ میلیارد ریالی برای احداث تفرجگاه ، سرویس بهداشتی و نماز خانه در این قلعه خبر داد.

اشتراک این خبر در :