رئیس دانشکده عمران دانشگاه تبریز از ساخت دستگاه آزمایش سه محوره  سنجش مقاومت  بتن بومی توسط پژوهشگران این دانشکده خبر داد.

 

به گزارش نبض سخن،دکتر کامبیز کوهستانی  گفت :برای اولین بار در ایران تیم تحقیقاتی این  دانشکده موفق به طراحی و ساخت دستگاه آزمایش فشار سه محوری شدند که علاوه بر انجام آزمایشات دو محوری، قادر به انجام آزمایشات سه محوری واقعی (True Triaxial Test) است.

او با اشاره بر اینکه کلیه مراحل طراحی و ساخت دستگاه و انجام آزمایشات توسط تیم تحقیقاتی مذکورانجام شده است افزود: مجموعه ساخته شده شامل سه جک سرو هیدرولیک دینامیکی است که قابلیت اعمال بارهای فشاری و کششی بر اساس پروتکل تعریفی و همچنین قابلیت اندازه گیری تغییر شکل های نمونه تحت نیروهای وارده با دقت ۵ میکرون را دارد.

دکتر کوهستانی تاکید کرد: این مجموعه به صورت مدار بسته و دیجیتال کنترل شده و تمامی اطلاعات سامانه شامل تغییر شکل نمونه و نیروی وارده به آن ذخیره می شود و با توجه به پیچیدگی آزمایش های بتن تحت تنش سه محوری واقعی، این نوع آزمایش تنها در دانشگاه های معدودی از دنیا انجام گرفته است.

 او با بیات اینکه در سالیان گذشته  کاربردی‌سازی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلییکی از موضوعات مهم آموزش عالی است یادآور شد:بر اساس مطالعات قبلی پژوهشگران دانشکده بر روی بتن های الیافی جدید با الیاف بازیافتی از تایر و با علم به اینکه در اغلب عناصر و سازه های طراحی و ساخته شده با بتن مسلح و تحلیل های عددی، بتن تحت تنش چند محوری (دو محوری یا سه محوری) قرار می گیرد، برنامه مطالعات گسترده‎تری تدوین شد.

رئیس دانشکده عمران دانشگاه تبریز گفت:این دستگاه توسط تیمی متشکل از غلامرضا باغبان گل پسند و ابراهیم اشرفی دانشجویان دکتری مهندسی سازه، به راهنمائی دکتر مسعود فرزام و مشاوره دکتر سیامک سلیمانی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز،

 پیشتر مطالعاتی بر روی “بتن های الیافی جدید با الیاف بازیافتی از تایر” و  ثبت اختراع  “بتن های الیافی مسلح شده با کابل های درشت و الیاف ریز فلزی بازیافتی بدست آمده از تایر “داشته اند ساخته شده است.

 

 

اشتراک این خبر در :