حوزه وقف، پیشران فعالیت‌های اقتصادی کشور
حوزه وقف، پیشران فعالیت‌های اقتصادی کشور

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: حوزه وقف می‌تواند پیشران فعالیت‌های اقتصادی در کشور باشد.

به گزارش نبض سخن، حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی در دیدار با استاندار افزود: سازمان اوقاف در بسیاری از حوزه‌های علمی و فناوری ورود کرده است و معتقدیم که حوزه وقف می‌تواند پیشران فعالیت‌های اقتصادی باشد.

وی با اشاره به اینکه این استان استعداد‌های خوبی در حوزه وقف دارد ادامه داد: سعی ما این است که اجاره‌ داری را تبدیل به مشارکت در محصول کنیم و از این رویکرد نیز نتایج خوبی گرفته‌ایم.

حجت الاسلام خاموشی با بیان اینکه بیشترین اقدامات سازمان اوقاف و امورخیریه کشور به سمت بهره وری منابع برای مناطق وقفی و محرومان است اظهار کرد: در گذشته بیشتر جنبه‌ تجاری و مسکونی مد نظر قرار می‌گرفت، اما اکنون با نگاه دانش‌بنیانی در بحث زراعی، باغات، معادن، تولید و کارخانجات، کار‌ها را پیش می‌بریم.

وی خاطرنشان کرد: در بحث دانش بنیان‌ها در بهینه‌سازی مصرف انرژی، تولید مواد غذایی، دانش تجهیزات پزشکی و الکترونیکی و همچنین بهینه سازی سطح کشت اقداماتی را انجام می‌دهیم که امیدواریم آیندگان ثمرات این کار‌ها را ببینند.

رئیس سازمان اوقاف اضافه کرد: آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های توانمند کشور است د رحوزه وقف است و در طول سنوات گذشته درآمد‌های خوبی کسب کرده است اما باید این درآمد‌ها را به سمت هدفمند کردن ببریم.

استاندار آذربایجان شرقی نیز دراین دیدار با تأکید بر اینکه اثر کار خیر باید برای مردم ملموس باشد گفت: رویکرد جدید مجموعه اوقاف و امور خیریه در راستای مولدسازی و توجه به بهره‌وری و استفاده موثر از منابع، ارزشمند است و این رویکرد باید در این حوزه جاری و ساری شود.

محمدرضا پورمحمدی اظهار کرد: تبریز و آذربایجان از دیرباز دیار خیران و واقفان بوده است و وجود موقوفات متعدد در این استان نشان می‌دهد که ما در گذشته چه فرهنگ والایی داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در کنار بهره‌وری اقتصادی، بهره‌وری فرهنگی و اجتماعی هم در موقوفات استان لحاظ شده که البته این موضوع هم عین سرمایه‌گذاری و سودآوری است.

حجت الاسلام و المسلمین خاموشی که برای انجام سفری دو روزه وارد آذربایجان‌شرقی شده است گفت: در جریان این سفر از پروژه‌های عمرانی، صنعتی، کشاورزی استان بازدید و با مدیران و مسئولان شهرستان‌ها دیدار خواهم کرد.
حضور در شهرستان‌های مراغه، جلفا، اهر و شهرک صنعتی سرمایه گذاری خارجی و شهرستان تبریز از دیگر برنامه‌های وی در آذربایجان‌شرقی است.