سینما نقطه عطف و تکامل تمامی هنرها در کنار یکدیگر است
سینما نقطه عطف و تکامل تمامی هنرها در کنار یکدیگر است

امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، در دیدار با اعضای هیأت‌مدیره تشکل‌ها و انجمن‌های سینمایی، ضمن تبریک روز سینما به فعالان این حوزه اظهار داشت: سینما یا هنر هفتم را باید نقطه عطف و تکامل تمامی هنرها در کنار یکدیگر و تلفیق آنها بدانیم.

به گزارش نبض سخن، “حجه‌الاسلام آل هاشم” گفت: سینما به عنوان رسانه‌ای تاثیرگذار و پرمخاطب، جایگاه والایی را در مهندسی فرهنگی کشور دارد و به عبارتی سینما در کشور ما یکی از پایه‌های فرهنگی محسوب می‌شود.

امام جمعه تبریز افزود: نقشی که سینما دارد، نقش انکارناپذیری است و بالطبع صاحبان این صنعت فرهنگساز نقش مهمی در ترویج، اشاعه و تثبیت رفتار، افکار، اندیشه‌ها و منش‌ها را دارند و گاه حتی خود به قطبی در ارائه افکار و اندیشه‌ها تبدیل می‌شود و به مرور زمان به نوع خودش جزو گروههای مرجعی محسوب می‌شود که در تاثیرگذاری و الگوسازی برای مخاطبان مورد توجه خاص قرار می گیرد.

حجه‌الاسلام آل هاشم تصریح کرد: فیلم و سینما وسیله‌ای بلیغ و تبیین کننده‌ای رسا برای ارائه برترین حقایق عالم یعنی دین به شمار می‌رود و از این رو دست اندرکاران سینما باید هر روز بر توانایی‌های خود بیافزایند.

وی افزود: سینما در واقع یک نیاز و ضرورت محسوب می‌شود و با توجه به فرمایشات رهبر فرهنگ دوست ایران، کلید پیشرفت کشور به میزان زیادی در دست سینماگران است چرا که دست‌اندکاران هنر فاخر سینما با توجه به تاثیرگذاری و جهت دهی این هنر می‌توانند با تولیدات خود روح امید، شوق و پیشرفت، نشاط، انگیزه کار و تلاش و اعتماد به نفس و اعتقاد به ارزشهای اسلامی را در جامعه از طریق سینما ترویج کنند و سهم بزرگ خود را در پیشرفت و تعالی کشور ایفا نمایند.

نماینده ولی فقیه در استان سینما را ویترین فرهنگ برشمرد و گفت: هنر سینما بلاشک یک هنر برتر و یک روایتگر کاملا مسلط و یک هنر پیچیده و پیشرفته و در کل ویترین فرهنگ است و با توجه به اینکه جذابیت بصری دارد سرآمد رسانه‌ها محسوب می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به پیشینه‌ تبریز در حوزه سینما و تئاتر یکی از معضل‌های مهم این حوزه را عدم اجرای عدالت فرهنگی در توسعه و استقرار سینما در استان و تبریز در مقایسه با سایر استانها عنوان کرد.

وی تاکید کرد: اگر مکان خوب و توجه به فرهنگسازی و ذائقه مردم فراهم باشد مردم و خانواده ها به سینما می روند و اساسا قهر مردم با سینماها موضوعیت ندارد.

امام جمعه تبریز در ادامه تاکید کرد: ما از هنر و هنرمند تنها یک توقع داریم و آن اینکه اصحاب فرهنگ و هنر با همان نگاه زیباشناختی به پدیده‌هایی همچون ایثار، رزمایش مواسات و کمک های مومنانه و … توجه ویژه ای داشته باشند و این زیبایی‌ها را با زبان هنر به مردم منتقل کنند.

در این دیدار همچنین سینماگران استان به تبیین برخی مسائل حوزه سینمای استان پرداختند.