ایجاد زیرساخت‌های مناسب در حوزه هنر و علی‌الخصوص سینما یک ضرورت است
ایجاد زیرساخت‌های مناسب در حوزه هنر و علی‌الخصوص سینما یک ضرورت است

استاندار آذربایجان شرقی گفت: ایجاد زیرساخت‌های مناسب در حوزه هنر و علی‌الخصوص هنر سینما یک ضرورت است و این امر نیازمند تلاش و کار گروهی و ایجاد تغییر و تحول در این عرصه است.

به گزارش نبض سخن، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، “محمدرضا پورمحمدی” در دیدار با اعضای هیأت‌مدیره تشکل‌ها و انجمن‌های سینمایی استان، افزود: متاسفانه در طول سالهای گذشته به دلیل مشکلات متعددی که از سوی دشمنان نظام برای کشور ایجاد شده و به دلیل مشکلات و تحریم‌های اقتصادی، مسأله فرهنگ و هنر در اولویت نخست دولت‌ها قرار نگرفته است و این امر باعث شده تا هنر و فرهنگ مغفول بماند.

پورمحمدی،‌ ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای حوزه فرهنگ و هنر را یک ضرورت عنوان کرد و تغییر و تحول در این عرصه را نیازمند عزم عمومی و همراهی خود هنرمندان دانست.

وی تاکید کرد: متاسفانه در هنر سینما ضعف نظری و تنوریک کاملا معلوم و مشهود است و سیاست‌گذاری مشخص و مدون و تعریف‌شده‌ای در این عرصه وجود ندارد.

وی افزود: حضور نمایندگانی از حوزه فرهنگ و هنر در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی برای پیگیری و حل مشکلات این حوزه می‌تواند بخشی از مشکلات این حوزه را مرتفع نماید.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین به مشکلات کسب‌وکارها در شرایط محدودیت‌های کرونایی اشاره کرد و گفت: هنرمندان و سینماگران در شرایط کرونایی دچار آسیب‌هایی شدند که  ما آماده‌ایم برای جبران خسارت در صورت اعلام نیاز از سوی انجمن‌های سینمایی و هنری استان تسهیلات ارازن‌قیمت برای آنها اعطا شود.

پورمحمدی افزود: هنرمندان ما به دلیل تعهد اخلاقی و عشق به میهن، با تمام سختی‌ها و مشکلات در داخل کشور مانده و به فعالیت‌های هنری و فرهنگی خود ادامه می دهند.

وی  اصحاب فرهنگ و هنر را علاقمندان و عاشقان این حوزه دانست که به دنبال کسب ثروت از این حوزه نیستند و تنها به دلیل عشق و علاقه‌ی وافر به هنر و فرهنگ قدم در این راه گذاشته‌اند.

سیدقاسم ناظمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این دیدار  با معرفی انجمنهای فعال  سینمایی در استان گفت: در سال‌های اخیر، حضور بخش خصوصی در حوزه سینما و ساخت و سازهای سینمایی مشهود است.

وی اظهار امیدواری کرد تا با اقدامات انجام شده و حمایت دولت و نهادهای بالادستی  هنرصنعت سینما به وضعیت مطلوب برسد.

سید قاسم ناظمی اظهار داشت: فرصت زبان دوم این امکان را برای ما فراهم آورده تا با کشورهای همچوار به زبان سینما سخن بگوییم و از این فرصت برای نشر پیام انقلاب بهره گیریم و به دنبال برگزاری جشنواره سینمای حرفه‌ای در تبریز هستیم که اقدامات اولیه انجام شده و مجوزهای اولیه دریافت شده است.

وی ادامه داد: برگزاری این جشنواره می‌تواند فضای سینمای استان را رونق دهد و ضروری است نهادهای مختلف برای برگزاری این جشنواره پای کار بیایند.

در این دیدار سینماگران استان به تبیین برخی مسائل حوزه سینما پرداختند.