لزوم هزینه کرد معافیتهای مس سونگون درآذربایجان شرقی
لزوم هزینه کرد معافیتهای مس سونگون درآذربایجان شرقی

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: تمامی معافیت‌های معدن مس سونگون باید در داخل استان هزینه شود.

به گزارش نبض سخن،  محمدرضا پورمحمدی امروز در جلسه شورای معادن استان، افزود: براساس قوانین مربوط به بهره‌برداری از معادن، پیش‌بینی شده اگر بهره‌برداران در هرکدام از معادن درجهت بهره‌برداری بهینه و صیانت از ذخایر معدنی، ارتقای بهره‌وری و تحقیق و توسعه و اکتشاف و حفظ محیط‌ زیست در معدن مربوطه، دقت و تعامل داشته باشند به تصویب شورای معادن استان می‌توانند از ۲۰ درصد معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اقدامات انجام شده در معدن مس سونگون بر اساس تبصره ۵ ماده ۱۴ قانون، معافیت مالیاتی ۲۰ درصدی برای این معدن به تصویب رسیده است.

پورمحمدی اظهار داشت: نحوه هزینه‌کرد این ۲۰ درصد براساس مصوبه مجمع معادن مس ایران و شورای معادن استان زیر نظر معاونت عمرانی استانداری آذربایجان شرقی و براساس نیازها و اولویت‌بندی در شهرستان و استان انجام خواهد گرفت.

وی گفت: براساس قانون در صورتی که در اثر بهره‌برداری، خسارتی به ساکنان منطقه وارد شود یک درصد از درآمد به خزانه دولت واریز و در خزانه استان نگهداری می‌شود تا برای جبران خسارت و مسئولیت‌های اجتماعی معادن و انجام پروژه‌های عمرانی و بهداشتی در آن شهرستان هزینه شود.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: همچنین بر اساس  تبصره ۱ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده بایستی یک درصد درآمد معدن سونگون از بابت عوارض آلایندگی در استان هزینه شود.

وی گفت: اگر این منابع به خوبی مدیریت و جذب شود مس سونگون باید سالانه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت کند که می‌تواند گره‌گشای خوبی برای تامین نیازهای استان باشد.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداوسیما