برگزاری انتخابات شورای شهر تبریز با صحت و دقت
برگزاری انتخابات شورای شهر تبریز با صحت و دقت

فرماندار تبریز با اشاره به اینکه انتخابات الکترونیکی شورای شهر تبریز با صحت و دقت انجام شد تاکید کرد: در این انتخابات حتی یک صندوق هم باطل نشد.

به گزارش نبض سخن، مهدوی در جمع خبرنگاران به مشکلات به وجود آمده در انتخابات الکترونیکی شورای شهر تبریز در سال ۱۴۰۰ اشاره و خاطرنشان کرد: مشکلات به وجود آمده به هیچ وجه عمدی نبودند و ما چند ماه قبل از انتخابات دغدغه‌ داشتیم که سامانه و نرم افزاری که بر روی دستگاه‌های الکترونیکی نصب خواهد شود، به موقع و حداقل ۵ روز زودتر از انتخابات به دستمان برسد اما این امر محقق نشد.

وی افزود: نه تنها نرم افزارها چند روز زودتر از انتخابات به دستمان نرسید بلکه دقیقا شب برگزاری انتخابات، دستگاه‌ها را تحویل گرفتیم در هر حالی که در دوره‌های قبلی صندوق‌های دستی اخذ رای دو روز زودتر به مراکز ارسال می‌شد.

وی ادامه داد: ناهماهنگی هیات نظارت مرکزی با وزارت کشور منجر به دیرکرد در ارسال نرم افزارها به تبریز و بروز مشکلات در روند برگزاری انتخابات الکترونیکی شد.

مهدوی با اشاره به پیش بینی ۲۸۴۰ دستگاه صندوق الکترونیکی برای ۷۰۰ شعبه شهری در تبریز، گفت: وزارت کشور پیش بینی کرده بود که در صورت احتمال هک شدن و یا هر مشکل دیگر برای نرم افزار صندوق الکترونیکی، حتما یک صندوق دستی برای هر شعبه استقرار یابد و ما نیز در هر شعبه یک صندوق دستی انتخابات شورای شهر تبریز را در کنار صندوق دستی ریاست جمهوری تعبیه کرده بودیم.

وی اظهار کرد: این در حالی است که وزارت کشور تاکید کرده بود تا زمان اعلام این نهاد، حق رای گیری به روش دستی را نداریم و در صورت بروز مشکل نرم افزار صندوق‎های الکترونیک و اعلام سراسری تغییر روش اخذ رای، انتخابات دستی آغاز شود.

مهدوی گفت: برای راه اندازی هر کدام از صندوق‌ها یک کارت الکترونیکی نیاز بود که این ۷۰۰۰ کارت در ساعت یک بامداد روز جمعه به دستمان رسید، ضمن آن‌که در این ساعت نیز هنوز نصب نرم افزارها به اتمام نرسیده بود و در نهایت ساعت شش صبح روز جمعه نصب نرم افزارهای دستگاه‌های الکترونیکی به پایان رسید.

برگزاری انتخابات شورای شهر تبریز با صحت و دقتوی با بیان اینکه با وجود تمامی مشکلات در نصب و ثبت صندوق‌ها در سامانه وزارت، تا ساعت هفت صبح تمامی صندوق‌های الکترونیکی را به شعب اخذ رای فرستادیم افزود: ۵۴۰ شعبه تبریز از همان ساعات اول انتخابات را اغاز کردند و فقط ۱۶۰ شعبه چند ساعتی تاخیر داشتند.

فرماندار تبریز ادامه داد: در این شعب که انتخابات با تاخیر شروع شد ، اخذ رای به روش دستی انجام گرفت که در مجموع ۳۷۴۰ برگ صحیح ثبت شده جمع آوری شد که معادل رای دو تا سه شعبه بزرگ در شهر تبریز بود.

وی افزود: در بررسی صورت جلسه‌ها مشخص شد که مشکلی در ثبت آرای دستی و الکترونیکی یک شعبه وجود دارد و این امر باعث شد تا پیشنهاد کردیم که یک بار دیگر تمامی صندوق‌های دستی انتخابات بازشمارش شوند و در نهایت تمامی ۱۶۰ صندوق دستی با حضور نفر اول تا بیست و سوم نتایج اولیه، در سالن ورزشی دانشسرا بازشماری شد.

وی با تاکید بر این‌که تمامی امور بازشماری آراء با شفافیت کامل انجام گرفت، گفت: به دلیل نزدیکی آرای افراد ۱۳، ۱۴ و ۱۵ منتخب، حساسیت بالایی وجود داشت و در نهایت نیز به صراحت اعلام شد که نفر ۱۳ و ۱۴ منتخب مردم تغییر کرده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری صداوسیما