مجموعه تلویزیونی جلال ۲، رکورد درسریال سازی وپخش
مجموعه تلویزیونی جلال ۲، رکورد درسریال سازی وپخش

درآستانه سالگردقیام 29بهمن مردم تبریز درسال 1356(28بهمن 1399) فصل دوم سریال جلال ازشبکه یک سیما وشبکه شما روی آنتن رفت.

به گزارش نبض سخن، تاکنون ،مجموعه هایی که درمراکزاستانها به سفارش شبکه های مختلف سراسری صداوسیما ،ساخت وتولیدمی شوندبه فصل دوم نینجامیده بودکه مجموعه تلویزیونی جلال ۲به نوعی رکورد محسوب می شود.
فصل دوم سریال جلال از نظر برهه زمانی، سال‌های ۱۳۵۶ تا سال ۱۳۶۲ را نشان می‌دهد و بیننده را با شخصیت‌های مبارزومخالف رژیم شاهنشاهی ازجمله آیت الله شهید قاضی ،آیت الله شهید مدنی و همچنین شهید علی تجلایی ازسرداران دوران هشت سال دفاع مقدس ،بیشتروبهتر آشنا می‌کند.
کارگردان بومی این مجموعه ،با اشاره به اینکه ،حوادث این مجموعه به دوره تاریخی ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۲ بر می‌گردد گفت: این چند سال ،نقش تعیین کننده‌ای در بازسازی شخصیت‌ها و هویت دهی آن‌ها بازی می‌کندو هر کدام از این حوادث، داستانی برای خود دارد که شنیدنی و دیدنی است.
حسن نجفی ،افزود: تنوع لوکیشن و شخصیت در این سریال و تولید این مجموعه در این بازه زمانی، بسیار مهم و یکی از ویژگی‌های مهم آن است.
وی همچنین افزود : مجموعه تلویزیونی «جلال ۲» با مجموعه قبلی فرق اساسی دارد. در سریال قبلی، شخصیت‌ها تقدم بر رویداد داشتند، اما ،در این مجموعه، گاهی رویداد‌ها آنچنان به توالی اتفاق می‌افتند که تماشاگر را ناخودآگاه با خود همراه می‌کنند. این ویژگی به انقلاب و دوره تاریخی که سریال در آن ساخته می‌شود و داستان در آن روی می‌دهد مرتبط است.
حسن نجفی ،همچنین بابیان اینکه ،این مجموعه درمدت ۱۰ماه ساخته شده است وبه نوعی رکورد درسریال سازی درصداوسیما است افزود:پخش این مجموعه علاوه برشبکه های داخلی ،درکشورهای جمهوری آذربایجان وآلمان نیز ،مخاطبانی داردکه هرشب ،آنرا دنبال می کنند.
مدیر کل صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی هم می گوید: این اثرماندگار، قیام مردم تبریزدرسال ۵۶ تا پیروزی انقلاب اسلامی،شهدای محراب وهمچنین آزادسازی سوسنگرد را روایت می کند.
مرتضی صفری با اشاره به اینکه فصل دوم سریال در ۲۶ قسمت در ژانر تاریخی- سیاسی برای پخش از شبکه یک سیما تولید شده است افزود: همه مراحل این سریال در مدت زمان کمتر از یک سال به انجام رسیده است واین ، یک رکورد در حوزه سریال سازی درسازمان به شمار می آید.
عمار تفتی، حمیرا ریاضی، همایون ارشادی، هادی افتخارزاده، ناصر هاشمی، مهران رجبی، رضا آبپاک، فاطمه شکری، سنا پورسعیدی، حامد منافی، مهران آتش زا، جواد قامتی، صدرا راعی، مهدی فقیه، شهرام خزرایی، شهرام ، شیوا خسرومهر،هاشم چاووشی ،رحیم خطاط نیا،مهدی لطفی ، از جمله بازیگرانی هستند در دومین فصل از مجموعه تلویزیونی جلال به ایفای نقش پرداخته اند.
قبل ازاین دو مجموعه ،تله فیلم به رنگ برف ،درآذرسال ۱۳۸۵به مناسبت سالگردقیام تاریخی مردم تبریز در۲۹بهمن سال ۱۳۵۶ستخته شده وازشبکه های مختلف سیماواستانی هم پخش شد.
این تله فیلم هم ،داستان زوج جوانی به نام مریم و محسن را تصویر می كند كه اتفاقاتی باعث می شود زندگی آنها سمت و سوی دیگری پیدا كند. مریم كه به كار عكاسی تبلیغاتی مشغول است در كنار همسرش زندگی آرام و موفقی را سپری می كند اما این آرامش با اسباب كشی پیرمردی به طبقه پایین آنها به هم می خورد چرا كه پیرمرد ۳۰سال پیش و در جریان قیام ۲۹بهمن سال ۵۶تبریز پسرش را براساس عكس خبری یك عكاس از دست داده است.
کاگردان این تله فیلم ،حسین پورستاربوده است.
در این فیلم داستانی، لادن طباطبایی ، سعید تهرانی ، محمدقاسم پورستار، نازنین خادم ، رضا گل آور، یوسف جهانگرد، عصمت عسگری ، حسین جباروند، محمد مناجاتی ، حمیده مقدس زاده ، محمد پورعبدالله فرشباف ، سعید ذوالفقاری ، دارا علی آبادی ، بیوک رنجی زاده ، رحیم فلاح ، بهرام بوبری پور، فاطمه مرادی ، صغری اسماعیلی ، مصطفی قنادی و وحیده صحرانورد و… بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.
سیدمحسن لطیفی و حسین پورستار ،تهیه کنندگان،آن بوده اند.
امیداست ،باتوجه به رشادتهای رزمندگان آذربایجانی دردوران هشت سال دفاع مقدس وهمچنین شهدای این دوران سخت وجنگ تحمیلی ووجود سرداران گمنامی درآن وهمچنین مدافع حرم وباتوجه به وجودعلامه هایی بی نظیروبادانش ووزشکاران با افتخارواستادان باعلم ،باردیگر،شاهد ساخت مجموعه های بی نظیروفاخر درمرکز صداوسیمای آذربایجان شرقی وشبکه های سیما باشیم.
محرم محمدیان

  • نویسنده : محرم محمدیان
  • منبع خبر : نبض سخن