بی اخلاقی ها،ریشه در بد تربیتی وبی توجهی به ارزش ها است
بی اخلاقی ها،ریشه در بد تربیتی وبی توجهی به ارزش ها است

در ورزش بی اخلاقی ها از برخی بی تربیتی ها نشات می گیرد.

زیبایی ها ونازیبایی ها درداخل گود وخارج گود
به گزارش نبض سخن، ارزش سلامتی و تندرستی جسمی از نگاه دین مبین اسلام ، بر کسی مخفی نیست و طبیعتاً ورزش هایی هم که در تندرستی وسالم بودن انسان مفیدند مورد تأیید این دین است.
امروزه در زندگی مردم دنیا،مقوله ورزش ازنقش مهم وحیاتی برخورداراست.زیرابانگاهی گذرا،می بینیم که میلیون ها نفردرجهان ، به آن اشتغال دارند و چند برابر آن نیز، تماشاگر و طرفدار برنامه های مختلف ورزشی اند.
به گفته کارشناسان ، ورزش در مواردی نیز ،استحکام بخش وحدت ملی و اجتماعی جوامع بوده و فضایل و رذایل رایج در آن منعکس کننده فضایل و رذایل حاکم بر آن جامعه است.
حال دربرخی مسابقات ورزشی ،رعایت اخلاق با همه تبلیغات، از روزهای قبل ،به ویژه درشهرآوردها ،ازطرف هواداران ،سرپرستان ،بازیکنان ،مربیان ،ومسئولان برگزاری وفدراسیونها وانجمن های ورزشی ،به وفورمی شنویم ،
اما درروزبرگزاری مسابقه ،ودرداخل گود،همه گفته های قبل ،نقض می شود وشاهد بی اخلاقی هایی می شویم که عده ای هم پس ازپایان بازیها ،ازسوی کمیته انضباطی فدراسیون وباشگاههای ورزشی ،جریمه ویا محروم می شوند.
تناقض ها (بایدها ونبایدها )

ارزش ها در ورزش، جوانمردی، رقابت و همکاری، بازی منصفانه، تقلب، مواد نیروزا، اخلاق هواداری و تماشاچی گری، روابط اخلاقی میان مربی و ورزش­کاران و … برخی از مهم ترین محورها و موضوعاتی که مجال طرحِ مباحث اخلاق ورزش قرار می گیرد.
امام خمینی (ره) در دیدار با ورزشکاران گفته اند: «ورزشکاران، به همان صورتی که ورزش جسمی دارند، ورزش روحی هم داشته باشند. از قدیم ورزشکاران ایران، به یاد خدا و علی (ع) بوده‏اند و این از برجستگی‏های آنان بوده است».
نکته مهم در این جا، این است که، هرکدام ازسازمان های ورزشی وعوامل وورزشکاران، باید به وظایف اخلاقی خود آشنا بوده و آن را به تناسب در میادین ورزشی بکار ببرند؛ زیرا اگر سازمان ورزشی دارای قوانین و منشور اخلاقی نباشد، یک ورزشکار هم نمی تواند به وظایف خود آشنا بوده و خود را در زمینه ورزش متخلّق به اخلاق نماید.
ایران، سرزمینی کهن با فرهنگی غنی و تاریخی و سرشار از اخلاق مداری
قبل از اسلام در اساطیر، داستانهایی از جوانمردی و پهلوانی که سینه به سینه در قلب و در رفتار مردم کشورمان وجود داشته است به وضوح به چشم می خورد بعد از اسلام نیز الگوی اخلاقی و والای انسانی، پهلوان پهلوانان حضرت علی (ع) بوده است و ورزشکاران با تاسی از مولای جوانمردان حضرت علی (ع) اخلاق و منش پهلوانی و جوانمردی را سرلوحه کار خود قرار داده اند 
” قوّ عَلي خدمتك جوارحي”  روايت شده است كه حضرت علي (ع)  اين دعاي گرانقدر را به “كميل بن زياد” كه از اصحاب آن بزرگوار بود تعليم فرمودند بنابراین توجه به آموزه های دینی ومکارم اخلاقی، برخی ازجامعه بزرگ ورزشی و ورزشکاران، درکارهای خیرخواهانه وحتی حوادث ناگوار، همیشه پیشقدم وپیشتاز بوده وهستند.
در تاریخ کهن ایران زمین، تا عصر حاضر، از ورزشکاران جوانمرد، با مرام و معرفت، مانند پوریای ولی و جهان پهلوان تختی، معلم اخلاق فوتبال شادروان پرویز دهداری و … را می توان نام برد.
امروزه بخش مهمی از ورزش قهرمانی منافع مالی، کسب مدال و جایگاه و رنکینگ است. ورزشکاران سرمایه های انسانی، مادی، روانی و اخلاقی جامعه هستند، اما با ارزش تر از همه جایگاهها و کسب مدال ها و منافع مالی، کسب اخلاق و منش والای انسانی، بالاترین سرمایه و مدال انسانی است، به نظر می رسد به دلایل مختلف که بخشی از آنها طبیعی بوده، ورزشکاران و مربیان خواسته یا ناخواسته کمتر به کسب و تقویت مدال اخلاقی توجه می کنند.
ناصرژرفی، پیشکسو ت ورزشی وکارشناس ومجری وتهیه کننده برنامه های ورزشی رادیومی گوید: درورزش و میدان عمل، ما شاهد رعایت اخلاق زیر۵ درصدهستیم؛ زیرا بازیکن ومربی وعوامل تیم ،همگی، فقط به دنبال برد وجایگاه خویش اند و باشگاههای ورزشی که عبارت باشگاه فرهنگی ورزشی …. را یدک می کشند متاسفانه،اخلاق،کمرنگ بوده وفقط درخارج ازگود، به عنوان شعارمطرح می شود که این را درورزشگاه ها ،سالن های ورزشی و…می توان به راحتی احساس کرد و دید.
هواداران واخلاق مداری
گفته می شود هوادران تیم، یار دوازدهم تیم هستند که دربرد وحتی توسعه و پیشرفت آن نیز نقش اساسی وحیاتی دارد.پس، به تماشاچیان خود باید یاد بدهیم چگونه ورزشکاران خود را با حفظ اخلاق تشویق و حمایت کنند، مانند برخی شعارها: یا علی مدد و…
همچنین باید ، به بازیکنانمان و بازیکنان تیم حریف به عنوان انسان هایی محترم و با ارزش احترام بگذاریم. بنظر می رسد بهتر است لذت تماشا و حمایت از ورزشکار و تیم خود را ،جایگزین تعصب های بی مورد وکورکورانه نماییم.
متاسفانه، در سالهای اخیر، با توجه به هجمه فرهنگی و هویتی دشمنان، برخی از نوجوانان و جوانان ما با علیرغم داشتن هویت ملی و فرهنگی چند هزار ساله و سابقه اصالت و کهن تاریخی ،از افرادی که هویت فرهنگی آنها و کشورشان شاید به یک قرن هم نرسیده الگوبرداری می کنندوآنها را سرلوحه خود قرار می دهند.
مریم پاک خو مشاور تربیتی می گوید؛ بی اخلاقی ها، تماما، ریشه در بد بینی دارد که البته نبودآموزش چگونگی تخلیه درست هیجانات هم به نوعی دخالت دارد، ضمنا کمبود وجود امکانات واماکن برای بروز هیجانات نیز تاثیر گذار است، عصبانیت هایی که افراد به دلیل مشکلات متعدد جامعه ومسئولان دارند هم ،در اخلاق ورزشی اثر گذار است…چون همیشه ظواهر امور دلایل مکنون ذهنی دارند که باید ریشه یابی ومطالعه شود.
دکتر رضاشجیع، جامعه شناس ورزشی نیز موارد ذیل را از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر بروز رفتارهای غیراخلاقی ورزشکاران حرفه ‏ای محسوب می‏ شوند اشاره کرده است.
– مدیران ورزشی – مربیان – خبرنگاران – تماشاگران -داوران و ورزشکاران
باتوجه به اینکه بسیاری از مربیان وورزشکاران ،هواداران را یاردوازدهم تیم خود معرفی می کنند براین موردبیشتراشاره می شود.
طرفداران و تماشاچیان ورزشی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر بروز رفتارهای غیراخلاقی ورزشکاران حرفه ‏ای محسوب می‏ شوند. بر این اساس، مشخص ‏ترین رفتار غیراخلاقی مشاهده‌ شده در محیط‏ های ورزشی، فحّاشی و اشارات بدنی و غیراخلاقی تماشاچیان به داور و دیگر مقامات رسمی در مسابقات ورزشی است.

علی‏ رغم آنچه گفته شد، همواره از وضع اقتصادی و فرهنگی تماشاگران ورزشی و تعارض ارزش ‏های آنان با سایر ذی‌نفعان، به‌عنوان عوامل اثرگذار بر عملکرد اخلاقی آنان یاد می ‏شود.
مثال عینی :سال ۲۰۱۲ درمصر
درگيري ميان طرفداران فوتبال در يک بازي ليگ مصر، دست‌کم ۷۶ کشته و نزديك به هزار زخمي بر جاي گذاشت.
به نقل از روزنامه مصري الاهرام، در چارچوب هفته هفدهم ليگ برتر فوتبال مصر، تيم المصري شامگاه روز چهارشنبه در شهر پورت سعيد ميزبان تيم الاهلي قاهره، مدافع عنوان قهرماني بود که در پايان با نتيجه سه بر يک حريف خود را شکست داد و به روند ۲۵ بازي بدون شکست اين تيم پايان داد.

به محض آن‌که فهيم عمر، داور بازي سوت پايان را به صدا درآورد، تماشاگران تيم ميزبان به بازيکنان الاهلي که باشگاه قرن بيستم آفريقا لقب گرفته، حمله کرده و با تماشاگران حريف درگير شدند که بر اساس اعلام تلويزيون دولتي مصر اين درگيري‌ها به کشته شدن دست‌کم ۷۶ تن و زخمي شدن بيش از هزار تن ديگر انجاميد و ۴۷ تن نيز در اين رابطه دستگير شدند.
دادگاه مصر ۱۰ نفر از افرادی که سال ۲۰۱۲ در یک مسابقه فوتبال شورش کرده بودند را به اعدام محکوم کرد.
گفته می شود: از سال ۲۰۱۲ تا سال‌ ۲۰۱۵ بازی‌های لیگ مصر بدون تماشاگر برگزار شد.
وظیفه متولیان ورزشی ،فرهنگی واجتماعی ونمایندگان مجلس شورای اسلامی، شوراهای شهروروستا ودانشگاهها وآموزش وپرورش ومسئولان محلی ،دراین باره بسیار سنگین است است که با پیش بینی برنا مه های مختلف و همچنین با ایجادامکانات، تجهیزات ومکانهای فرهنگی وورزشی، درفرهنگ سازی به ویژه اخلاق ورعایت آن درهمه میادین ورزشی ،بستررا درخدمت گیری مقوله مهم اخلاق ،فراهم کنندتا شاهد زیبایی هادرورزش باشیم نه نازیبایی ها.
امیداست با فرهنگ سازی ،بتوانیم تناقض ها وحاشیه ها را کنارگذاشته وبا استناد ازفرهنگ غنی و والای خودمان، و با توسل به ائمه اطهار(ع)، به اهداف والا دست بیابیم وخداکند شاهد زشتی ها درمیادین ورزشی نباشیم، شعار ندهیم بلکه درعمل نشان دهیم انشاالله ….
گزارش – محرم محمدیان