هجرت تیم های ورزشی از آذربایجان شرقی /کوچ یا انقضا
هجرت تیم های ورزشی از آذربایجان شرقی /کوچ یا انقضا

آذربایجان شرقی با توجه به موقعیت جغرافیایی،وهمچنین با توجه به وجودبیش از 8هزارواحدتولیدی وصنعتی درآن ازجمله قطب های ورزشی کشور به شمار می رود. این درحالی است که درسالهای اخیر،بسیاری ازاین واحدها ،به بهانه های مختلف ،از تیمداری خودداری کرده ومی کنند.


آغاززنگ خطر وهشدار ازسال ۱۳۹۵ ، دخالت یا اعمال سلایق شخصی یا بهانه ؟!
آذربایجان شرقی درسالهای نه چندان دور دررشته هایی چون هندبال بانوان ومردان، قایقرانی، واترپلو، تنیس روی میز، والیبال، فوتسال، فوتبال، دوومیدانی،راگبی ،شناوشیرجه،بسکتبال ،دوچرخه سواری ،تیراندازی باکمان،تیراندازی ،شطرنج ،اسکواش ،اتومبیلرانی،کاراته ،جودو،تکواندو،ووشو،کشتی، ورزش جانبازان ومعلولان،نابینایان وکم بینایان و….. جزو سرآمدان کشوروحتی میادین بین المللی وجهانی بودند.

چند سال پیش، درسکوت، کلید خورد، بهمن ۱۳۹۵ ،انحلال تیم قدرتمند دوچرخه‌سواری پتروشیمی تبریز
پرافتخارترین تیم دوچرخه سواری ایران در آسیا،با ۱۵ سال افتخار آفرینی در رقابت های مختلف، توسط مدیران شرکت پتروشیمی تبریز ازهمه رقابت ها کنار گذاشته شد.
احدکاظمی وقادرمیزبانی از اعضای پرافتخارو یشکسوت این تیم بشمارمی روند. قادرمیزبانی، قهرمان دوچرخه‌سواری و سلطان جاده آسیا( ۱۹۹۸ در بانکوک)است.

انحلال تیم ،در اوج دوران کسب عناوین مختلف کشوری و آسیایی تعجب فعالان عرصه ورزش استان وکشور را به همراه داشت.
پس از انحلال این تیم، شهرداری تبریز تیم دوچرخه‌سواری خود را تقویت کرد و توانست با کسب عناوین پرشمار، تا حدودی جای خالی پتروشیمی را پر کند اما چند سالی نگذشت که با توجه به مصوبه شورای اسلامی شهر و شهرداری کلانشهرتبریز برای پایان دادن به تیمداری در ورزش قهرمانی، دوچرخه‌سواری شهرداری هم به سرنوشت تیم پتروشیمی تبریز دچار شد.

تیم فوتسال دبیری تبریز، تیر۱۳۹۶،واگذاری تیم به استانی دیگر
بهترین عنوان باشگاه دبیری تبریز در طول تاریخ برگزاری لیگ برتر فوتسال ایران، کسب قهرمانی است که در فصل ۹۲ با سرمربیگری وحید شمسایی کسب کرده‌است. این تیم در سال ۱۳۹۶ منحل شد و امتیاز آن به تیم پارسیان شهر قدس واگذار شد.
تیم دبیری تبریزدر پنجمین دوره مسابقات فوتسال جام باشگاههای آسیا که با حضور ۸ تیم در شهر چنگدو چین برگزار شد به عنوان نماینده ایران حضور داشت و با هدایت حسین شمس ، عنوان سوم مسابقات فوتسال جام باشگاه‌های آسیا را از آن خود کرد.

 انحلال باشگاه(سازمان ورزش) شهرداری تبریز مرداد ۱۳۹۷
این باشگاه ، نزدیک به چهار دهه سابقه در ورزش ایران دررشته وبخشهای مختلف ، منحل شد.
بهمن عبدی ، قائم مقام باشگاه شهرداری تبریز ، با اشاره به اختلافات بین فرمانداری شهرستان تبریز با مسئولاناین باشگاه و سازمان ورزش و جوانان شهر، گفت: در مصوبه شورای اسلامی کلانشهرتبریز ، بر کاهش هزینه‌ها و استفاده حداکثری از ورزشکاران بومی تاکید شده بود، اما در ادامه‌ این فرایند ،فرمانداری شهرستان ، تیمداری باشگاه شهرداری تبریز را رد و اعلام کرد که هزینه در ورزش قهرمانی غیرقانونی است، اما با اصرار شورای اسلامی شهر، این مساله به شورای حل اختلاف ارجاع شد ولی متاسفانه به خاطر نوع صحبت‌هایی که در آن جلسه صورت گرفت نظر فرماندهی مورد تایید قرار گرفت.

واگذاری تیم فوتبال گسترش فولاد تبریز به ارومیه مرداد ۱۳۹۷
تیم لیگ یکی گسترش فولاد تبریز که چندی قبل امتیاز تیم لیگ برتری اش به ماشین سازی واگذار شده بود، بطوررسمی به شهر ارومیه در آذربایجان غربی انتقال یافت.
محمدرضا زنوزی مطلق ،مالک متمول ، باموافقت خود نسبت به این انتقال، امتیاز تیم فوتبال گسترش فولاد تبریز را به یکی از کارخانه های تحت نظرش در ارومیه واگذار کرده است تا با این کار، او همچنان مالک سه باشگاه تراکتور، ماشین سازی و گسترش فولاد باقی بماند.

تغییر نام (هویت)

تیم گسترش فولادتبریز،درلیگ نخست فوتبال کشوردرفصل ۹۹-۹۸ با نام نودارومیه شرکت دارد

به تیم قهرمان لیگ برتر هم رحم نشد؟

در آبان ۱۳۹۷  تیم بسکتبال شهرداری تبریز، مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر ،به طور رسمی از رقابت‌های این فصل کناره‌گیری کرد.
این درحالی بودکه این تیم باید در جام باشگاههای آسیا حضورمی یافت.

و اما ….

سریال انحلال تیم‌های ورزشی درتبریز، در این قسمت فعلا پایانی،به تیم والیبال شهرداری تبریز رسید.
این تیم ، در چند سال گذشته،توانسته است در تراز اول لیگ والیبال ایران، حضورموفقی داشته باشد.
سرمربی بومی تیم والیبال شهرداری، ضمن ابراز تاسف از این اقدام، گفت: واقعا بعد ازشنیدن این خبر، بسیار ناراحت شدم و فقط تاسف خوردم.
عادل بناکار، افزود: همه والیبال دوستان ،به خوبی می‌دانند که حدود ۱۰ سال پیش ،ما برای صعود به لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور چه سختی‌هایی کشیدیم.ووو……
نمی دانم چه توجیهی برای تیمداری حرفه‌ای شهرداری وجود داردکه در۳۲سال گذشته،دستاوردها وجایگاههای خوبی که تیمهای ورزشی کسب کرده به همین راحتی ، سرمایه‌های ورزشی استان را رایگان از دست بدهیم؟!

مدیران ومسئولان ،لطفا نخوابند وبخوانند !!

ای کاش،مدیران ارشد دولتی استان ، مسئولان ورزشی استان ،مدیران واحدهای تولیدی وصنعتی ،شرکتهای بخش خصوصی ،اعضای شورای اسلامی کلانشهرتبریز ،شهرداری تبریز ،و….با تصمیمی کارشناسانه‌ وهوشمندانه ، برای سرنوشت تیم‌های ورزشی و سرمایه‌هایی که سالیان سال و با هزاران زحمت وهزینه های کلان ، بدست آمده است را، گرفته باشند.
امید است با تصمیم وبرنامه ریزی دقیق ومنطقی،وبدون هیچ سلیقه وعلایق شخصی ،وبا مدیریت دقیق وبه صرفه وبا درنظرگرفتن جنبه های سلامتی واجتماعی وسیاسی قضیه ،وهمچنین به علل منافع عمومی ،باعث فرار ورزشکاران حرفه ای ونامدارویا حتی به حذف آنان ازاین عرصه ، به دیگرمناطق، نشوند ودراصطلاح عام هم گفته می شود نه سیخ بسوزد، نه کباب !! 
یادمان باشد،آذربایجان شرقی به ویژه تبریز ،ازقطب های مهم وحیاتی ورزش کشورمحسوب می شودکه با پرورش هزاران ورزشکاروقهرمان وپهلوان دررشته های مختلف ، درمیادین مختلف ،پرچم پرافتخارومقدس جمهوری اسلامی را به اهتزازدرآورده و می آورند.
محرم محمدیان