ظرفیّت بسیج، نشان‌دهنده‌ توان بسیج وبسیجیان برای حضور در بخش های مختلف
ظرفیّت بسیج، نشان‌دهنده‌ توان بسیج وبسیجیان برای حضور در بخش های مختلف

تاسیس بسیج ، از ابتکارات امام بزرگوار است ، ودارای ظرفیّت بزرگی است که در همه‌ بخشهای مورد نیازی کشور حضور فعّالی  دارد بسیاری ازگره‌های مشکلات راهم   باز می کند.

بسیج ، سازمان یافته از تشکیلات مردمی است و وظایف مهمّی را برعهده گرفته است و این وظایف،  درموقعیت های مختلف به ویژه حسّاس و مهم به چشم مسی خورد.

درسازماندهی این سازمان مردمی ، جوان و نوجوان ، میان‌سال و پیر و مرد و زن وروستایی وشهری ،دانش آموزودانشجو وکارمندوکارگر،باسوادوبی سواد،استاد ومعلم و….حضوردارند.

برخی ها ،به عنوان نیروهای فعال هستندوبرخی هم پاره وقت درآن متمرکزند.

درفعالیت شان ،همیشه به دنبال ارزشهای معنوی و تعالی حقیقی  هستند و هرتلاشی می کنند تنهابرای رضایت خداوندوبندگانش اند. کُلًّا نُمِدُّ هٰؤُلآءِ وَ هٰؤُلآءِ مِن عَطآءِ رَبِّک‌ .

بسیجیان پیشرو ومیدان دار

بسیج وبسیجیان ، دربیشترکارهای عمرانی ،سازندگی ،خدمات اجتماعی ،علمی ،فرهنگی ،هنری وکشاورزی وحوادث و….از جلوداران  وودرواقع مردان بی ادعا وبی منت عرصه های مختلف هستند.

جهادی درمیدانی دیگرباعنوان گروههای جهادی

مهمترین هدف گروه های جهادی ،خودسازی و خدمت بی منت به مردم است.

جهادگران پس ازجنگ تحمیلی ،وگروههای جهادی امروز ،درقالبهای گوناگون

ودرمناطق محروم وکم برخوردار،ودررویدادها وحوادث مختلف ،به مردم ،

درهرزمان ممکن  ،به خدمت رسانی  مشغولند.

۱۰ مرداد ۹۸

جمعی از نمایندگان گروههای جهادی با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار بر «پیشرفت بدون حد در اندیشه و کار جهادی»، «لزوم تبدیل حرکتهای جهادی به گفتمان عمومی» و «لزوم ثبات قدم در صراط مستقیم» تأکید کردند.

توصیه های رهبرمعظم انقلاب اسلامی به این قشر،درقالب پیام به جوانان گروههای جهادی و بسیج سازندگی

– اولاً: کارتان با ارزش است. سپاس امثال من حق آن را ادا نمیکند؛ سپاس خدا نصیبتان باد، شکر الله مساعیکم.

– ثانیاً: کار جهادی، به معنی کار برخاسته از ایمان و به کار گیرنده‌ی هر چه بیشتر از ظرفیت وجودی انسان است، و این دو هیچیک نقطه‌ی پایان ندارد. پس کار جهادی امروز شما میتواند دهها و صدها برابر، کیفیت و ارتقاء و گسترش یابد.

– ثالثاً: ارتقاء فکری و عملی جهادگران ، آنها را از خدمت‌رسانیهای ابتدائی و یَدی غافل و دور نکند. تعمیر دیوار و بام و خانه‌ی آن پیرزن روستائی، به شما و کارهای بزرگتان برکت و نورانیت می‌بخشد.

– رابعاً: شعار «خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت» را همگانی کنید. منظومه‌ی معرفتی اسلام در این‌باره را که مشتمل بر صدها درس از لزوم انفاق و لزوم تعاون در بِرّ و تقوا و لزوم نفع رساندن به مردم و لزوم قیام به قسط و امثال اینها است در برابر میلیونها جوان کشور بگذارید.

– خامساً: جهاد خدمت‌رسانی پیش از سود رساندن به گیرنده‌ی خدمت، به خود خدمت‌رسان سود میرساند. دل‌کندن از بهره‌های شخصی برای بهره‌رساندن به دیگران، دل را روشنی و ذهن و اندیشه را ارتقاء و اراده را قوّت می‌بخشد و فراتر از همه، رضای الهی را جلب میکند.

این را با قول و عمل خود به کسانی که هنوز قدم در وادی خدمت‌رسانی نگذاشته‌اند، نشان دهید.

– سادساً: در محیط خدمت‌رسانی با اخلاق نیکو و عمل مؤمنانه؛ اجتناب از محرمات، تقید به مستحبات، فضای پیرامون خود را آکنده از عطر ایمان و عمل صالح کنید.

– سابعاً: حتماً خودِ مردم منطقه‌ی خدمت‌رسانی، بویژه جوانان را در کار خدمت‌رسانی شریک کنید. این نیز خدمتی بزرگ به آنها است.

– ثامناً: به ارتباط گروههای جهادی با یکدیگر و ارتباط آنها با دستگاههای قادر بر پشتیبانی، بپردازید بی‌آنکه دچار ارتباطهای اداری مرسوم و دست‌وپاگیر شوید.

– تاسعاً: کارهای خود، پیشرفتهای خود، موقعیتهای خود، توانائیهای روزافزون خود را به شکل هنرمندانه به اطلاع همگان برسانید. نشان دهید که جهاد موفق شما که فقط بر گوشه‌ئی از ظرفیتهای انسانی کشور متکی است، چقدر زیبا و شوق‌انگیز است.

 برخی خصوصیّات لازم در بسیج

مقام معظم رهبری ،باتاکیدبراینکه،  بسیج را، حفظ کنید،می افزایند:

 یکی از این خصوصیّات بصیرت است؛ دشمن‌شناسی است؛ راه‌های مقابله‌ با دشمن است؛ فهم ترفندهای دشمن است. جوان مؤمن ما باید بداند که یکی از شیوه‌های دشمن این است که او را نسبت به ارزشهای عملی اسلامی بی‌تفاوت کند؛ در زمینه‌ مسائل شخصی زندگی، مسائل خانوادگی، مسائل گوناگون.

یکی از شیوه‌های دشمن ناامید ‌کردن جوانهای ما است؛ اینکه ما نمیتوانیم، نمیشود در مقابل اینها ایستاد؛ که همین‌طور می‌بینید متأسّفانه عدّه‌ای بلندگوی دشمن شده‌اند که همین ‌چیزها را در فضای جامعه بپراکنند که نمیشود در مقابل اینها ایستاد؛ چرا نمیشود؟ جمهوری‌ اسلامی در مقابل زیاده‌خواهی دشمنان ایستاده است و در همه‌ی موارد بر دشمن پیروز شده! چطور شما میگویید نمیشود؟

  نکته‌ی بعدی این است که بسیج تحقّق مردم‌سالاری دینی است. ما که میگوییم مردم‌سالاری دینی یا مردم‌سالاری اسلامی، بعضی خیال میکنند این مردم‌سالاری فقط پای صندوق رأی و انتخابات است؛ آن [تنها] یکی از جلوه‌های مردم‌سالاری دینی است. مردم‌سالاری یعنی بر اساس دین و بر اساس اسلام، سالارِ زندگیِ جامعه، خود مردمند؛ مردم‌سالاری یعنی این؛ این معنای مردم‌سالاری اسلامی است. بسیج در همه‌ی عرصه‌ها مظهر مردم‌سالاری دینی و مردم‌سالاری اسلامی است. اگرچنانچه بسیج وارد اقتصاد بشود، اقتصاد میشود مردم‌سالار؛ همین که آقایان اینجا الان اظهار کردند و کاملاً درست است. این اقتصاد مقاومتی که ما عرض کردیم، اگر بتواند از قوّت و قدرت بسیج استفاده کند، میشود اقتصاد مقاومتی مردم‌سالار؛ در علم همین‌جور است، در پیشرفتهای گوناگون اجتماعی همین‌جور است، در سیاست همین‌جور است؛ مظهر مردم‌سالاری دینی، بسیج است. و…

امیداست جوانان، به ویژه بسیجیان ،با تیزبینی وآگاهانه  وبا افزایش بصیرت

خود،درشرایط کنونی کشور،بیش ازهرزمان دیگر،درجامعه وبرای قشرهای مختلف، مثمرثمرباشند.

الهی آمین

محرم محمدیان