به شمارش افتادن نفس ها قبل از به دنیا آمدن
به شمارش افتادن نفس ها قبل از به دنیا آمدن

آلودگی هوا یکی از دلایل اصلی بروز بسیاری از بیماری ها است که در این میان چند ماهه ها هم از آن بی بهره نمانده اند.

به گزارش نبض سخن، شب سه شنبه ساعت ۱۲ بود که یک پیامک از دوستان نزدیکم برایم آمد آن را که چک کردم دوستم مبلغی قرض برای خود می خواست، تعجب و دلهره ای وجودم را فرا گرفت تماس فوری با دوستم گرفتم و ماجرا را که جویا شدم نگرانی در چهره ام به گفته مادرم به وجود آمد سراسیمه رهسپار بیمارستان شدم  به آنجا که رسیدم همسر باردارش بستری شده بود و احمد که همکار و دوست جوان من در اداره هست به شدت با نگرانی در حال جر و بحث با پزشک معالج همسرش بود.

بعد از توضیحات دکتر، ماجرا را با نگرانی برایم تعریف کرد و گفت که فرزندشان در داخل رحم همسرش  که ماه آخر بارداری را می گذراند به شدت به خطر افتاده است و علت آن چیزی جز تاثیر آلودگی هوا نیست.

در ذهنم جلسه ی مدیریت بحران که در استانداری آذربایجان شرقی برگزار شده بود را به یاد آورم که اکثر مقامات درگیر با این موضوع در آنجا حضور داشتند، پورمحمدی استاندار در راس جلسه به مدیریت و حل اساسی و از ریشه این موضوع تاکید داشت، در آنجا بود که شهردار تبریز هم به کاشت نهال، افزایش فضای سبز و ساماندهی حمل و نقل عمومی تاکید کرد، شهین باهر به هزینه کرد بیش از هزار میلیارد تومانی برای اتمام طرح مترو تبریز اشاره کرد، پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش هم  تعطیلی مدارس در آن روز را اعلام کرد ولی چه فایده که این اقدامات مسکنی بیش نبود. تا صبح در کنار دوستم و همسرش بودم و نزدیک های اذان صبح بود که بعد از خواندن نمازم در نمازخانه بیمارستان،  احمد و همسرش را که مرخص شده بود به منزلشان بردم.

بعد از آن، تصمیم به تهیه گزارشی در این موضوع گرفتم با یکی از دوستانم که پزشک بود ماجرا را در میان گذاشتم و قراری با همکاران متخصصش برایم گذاشت.

توصیه های پزشکی برای زنان باردار

نزد دکتر مریم کاشانیان که خود متخصص زنان و زایمان بود رفتم.

دکتر کاشانیان یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی را داشتن فرزند سالم دانست، وی به تحت تأثیر گرفتن  باروری توسط فاکتورهای متفاوتی اشاره کرد و گفت: خطرات موجود در محیط می‌توانند برای داشتن بارداری موفق، فرزند سالم و تولد موفق مشکل ایجاد کنند، این فاکتورها عوامل متعددی در محیط ما هستند و تعدادشان بسیار زیاد است.

نزدیک به ۸۵۰۰۰  آلاینده محیطی در طبیعت وجود دارد که می‌توانند بر روی سلامت حاملگی تأثیر بگذارند و فقط تعداد اندکی از آن ها شناخته  و بررسی شده اند که یکی از اصلی ترین آن ها آلودگی هوا می باشد.

وجود ذرات ریز معلق در هوا که باعث کم شدن رشد جنین، زایمان زودرس و کم‌وزنی نوزادان شده و یا وجود دی‌اکسید سولفور  در هوا که باعث زایمان زودرس می‌شود از عوامل گفته شده دیگر در این گفتمان بود.

یاد اخبار منتشر شده معاون بهداشت وزارت بهداشت، آقای رئیسی افتادم که آلودگی را ششمین عامل مر‌گ و میر و دومین علت مرگ در بیماری‌های غیرواگیر دانست، وی در آن گزارش به مرگ سالانه هفت میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا در دنیا نیز اشاره کرد و از وسعت درگیری کشورها با این موضوع و از اهمیت توجه به آن اشاره کرد.

کاهش وزن نوزادی، کاهش وزن زمان تولد، بیش فعالی، اوتیسم، کاهش رشد مغزی، عفونت دستگاه تحتانی تنفس، آسم و سرطان خون، مرگ سالانه ۶۰۰ هزار کودک زیر پنج سال به دلیل آلودگی هوا و مرتبط بودن درصدهای بالای مرگ و میرهای بیماری های ریه، سکته های قلبی و مغزی از دیگر اثرات مخربی بود که به آن ها در آن مصاحبه اشاره شده بود.

توصیه ای دیگر برای زنان باردار

دکتر ندا اصغرزاده دیگر متخصص زنان، زایمان و نازایی است که یک توصیه برای زنان باردار دارد .

وی از تاثیرات  آلودگی هوا  بر روی مادران باردار این چنین می گوید: مادرانی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند، نباید به صورت مستقیم در معرض هوای آلوده باشند زیرا هوای آلوده همان اثرات مخرب استعمال سیگار بر سلامت جنین را دارد و باید حداقل تا دوره سه ماهه دوم بارداری شان از تماس مستقیم با هوای آلوده جلوگیری شود و در منزل بمانند و در صورت اضطرار از ماسک استفاده کنند و برای سلامت بارداری به شهر پاک تر تا تولد نوزادشان نقل مکان کنند.

آلودگی هوا از عوامل اصلی تعیین جنسیت

از  مطالعات انجام شده توسط محققان دانشگاه پائولوی برزیل در این مورد 

می توان به تعیین جنسیت فرزندان اشاره کرد.  در آزمایشاتی که بر موش‌های آزمایشگاهی انجام شد،  نشان داد که میزان آلودگی در بر هم زدن بالانس جنسیت در پستانداران دخیل است و بر آن تأثیر مستقیم دارد.

این تیم از محققان دریافتند که میزان تولد پسر در مناطقی که آلودگی هوا کم بوده بیشتر از مناطق آلوده تر است.

تعطیلی مدارس در مواقع آلودگی هوا

طرح تعطیلی مدارس در فصل پاییز پیشنهادی بود که در سال های گذشته توسط سازمان محیط زیست برای کاهش آلودگی هوا مطرح و به مجلس شورای اسلامی ارسال شد که با مخالفت مجلس به تصویب نرسید.

دکتر رامین عزتی عضو هیات علمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه خوارزمی و کارشناس محیط زیست در گفت‌وگویی که با رسانه ها گفت: تعطیلی مدارس  در ایام آلودگی هوا راهگشای کاهش آلودگی هوا نیست زیرا آلودگی هوایی که در کلان شهرها وجود دارد از نوع آلودگی‌ای نیست که فقط همان شهر تولید کرده باشد بلکه  این آلودگی هوا شامل آلودگی هایی نیز می‌شود که از شهرها، کشورها حتی قاره‌های دیگر می‌آید.

این کارشناس حرکات سیکلونی کره زمین دراوایل فصل پاییز و زمستان را که سبب جابه‌جایی توده‌های هوا می‌شود را باعث تشدید این آلودگی میداند.

وی تعطیلی منشأ آلودگی هوا ، کنترل و نظارت ها بر کارخانه‌ها و منابع آلودگی هوا را از عوامل کنترل کننده این امر می داند.

شاخص آلودگی هوا

قمی کارشناس محیط زیست آذربایجان شرقی می گوید: اگر شاخص آلودگی هوا از ۰ تا ۱۰۰ باشد شاخص آلودگی هوا در حد قابل قبول، از ۱۰۰ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس و از ۱۵۰ تا ۲۰۰ باشد بیانگر ناسالم بودن هوا برای تمامی گروه‌ها و بیش از ۲۰۰ در وضع بحرانی است.

۱۰۷ و ۱۲۰ اعدادی بودند که در این روزهای سپری شده بر روی تابلوهای مشخص کننده آمار آلودگی هوا در شهر تبریز به آسانی خودنمایی می کردند.

توصیه هایی شد برای کودکان، افراد سالخورده و بیماران ریوی و قلبی در این شرایط هوا از حضور در فضاهای باز خودداری کنند  و شهروندان هم در حد امکان از خودروهای عمومی استفاده کنند، ولی گویا این همان داستان تکراری است که بسیاری از مردم و شاید هم بر اثر ناچاری رعایت نمی کنند و این خود عاملی بر پر بودن چند ساعته تخت های بسیاری از بیمارستان ها بود.

گسترش حمل و نقل عمومی پاک و کنترل آلودگی هوا

در کلانشهرهایی که حمل و نقل عمومی آن ها وابسته به سوخت گازوئیل است  خود می تواند  یکی از دلایل اصلی کاهش کیفیت هوا باشد. تدبیری ژرف تر و رعایت بیشتر استانداردها در ساخت خودروهای حمل و نقل عمومی  می تواند راهکار بهبود  کیفیت هوا و محیط‌ زیست باشد و کیفیت بهتری از زندگی را برای مردم به ارمغان آورد.

روز ملی هوای پاک

این عامل آنچنان اهمیت دارد که  از روزگار قدیم و از روز ۲۹ دی ماه ۱۳۷۴ یک روز را به نام روز “ملی هوای پاک” نامگذاری نموده و شعاری با عنوان “باهم به سوی هوای پاک” را انتخاب کرده اند  اما تنها این یک روز در سال است که در تقویم ها به این نام نامگذاری شده و در حد نمادین مانده و انگار در روزهای بعدی سال فراموش شده

است  …

مجتبی میرزایی