ویژه برنامه‌های موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اعلام شد
ویژه برنامه‌های موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اعلام شد

نشست خبری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به منظور بررسی دستاوردهای این موزه و ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر جعفری در ابتدا با گرامیداشت سی و نهمین سالگرد هفته دفاع مقدس، گفت: امام خمینی (ره) با پشتوانه ملت، تهدید جنگ تحمیلی را به فرصت […]

نشست خبری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به منظور بررسی دستاوردهای این موزه و ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر جعفری در ابتدا با گرامیداشت سی و نهمین سالگرد هفته دفاع مقدس، گفت: امام خمینی (ره) با پشتوانه ملت، تهدید جنگ تحمیلی را به فرصت تبدیل کرد و باعث انسجام و وحدت میان مردم شد.

وی افزود: بعد از ۳۹ سال از آغاز جنگ و ۳۱ سال از پایان آن، الطاف آن را بیش از پیش احساس می کنیم. میراث شهدا به راحتی در فضای پرآشوب جهان و منطقه به داد ما رسیده است و عزت را برای ملت به ارمغان آورده است.

وی ادامه داد: شکست فتنه داعش، انسجام ملت های مسلمان و پیروزی هایی که هر روز رقم می خورد، ریشه در دفاع مقدس دارد چنانچه آن دوره نبود و تجربه های آن را به دست نیاورده بودیم، شرایط پایدار امروز را تجربه نمی کردیم.

جعفری با تأکید بر اینکه دفاع مقدس شناسنامه عزت ایران است، اظهار داشت: همه مردم با سلایق مختلف و مذاهب گوناگون به این رویداد می بالند و دفاع مقدس در تار و پود اجتماعی ایران تنیده شده است. در این افتخار همه ملت سهیم هستند.

مدیرعامل موزه دفاع مقدس در ادامه برنامه های این مجموعه را اعلام کرد و گفت: در هفته دفاع مقدس ۴۶ برنامه داریم و ۱۴۷ اجرا در این مجموعه انجام خواهد شد که از روز ۳۰ شهریور ماه لغایت ۱۵ مهرماه ادامه خواهد داشت.

جعفری افزود: روز شنبه ۳۰ شهریور اولین برنامه نمایشگاه با عنوان شکار کرکس ها آغاز خواهد شد. در این نمایشگاه پهپادهای غنیمت گرفته شده و یا ساقط شده که طی چند سال گذشته در آسمان ایران رویت شده است، در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. همه پهپادهای این چند سال در این نمایشگاه عرضه خواهد شد. از جمله ۱۷۰ RQ و همچنین سامانه سوم خرداد که در حمله پهپاد نقش آفرین بود.

مدیرعامل موزه دفاع مقدس اظهار داشت: عصر روز شنبه مطابق روال گذشته، همایش روز جهانی صلح را داریم که با مشارکت یونسکو و موزه صلح برگزار می شود.

وی ادامه داد: نمایشگاه مهم دیگر امسال «پایان داعش» نام دارد. برای این نمایشگاه بیش از یک و نیم سال مشغول مقدمات برپایی بودیم که قرار است با کمک سپاه قدس پاسداران جمهوری اسلامی برگزار شود.

جعفری خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه مجموعه ای از خودروهای انتحاری، تجهیزات شکنجه و قتل، کمربندهای انتحاری به همراه اسناد و مدارکی به دست آمده از داعش و کتاب های درسی که آنها برای کودکان استفاده می کردند، در معرض نمایش قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ادامه داد: نمایشگاه دیگر به عنوان دستاوردهای هوا فضا را برگزار خواهیم کرد که در این بخش، دستاوردهای سپاهی کشور به مناسبت سالگرد هفته دفاع مقدس در معرض نمایش قرار خواهد گرفت. همچنین نمایشگاهی را با همکاری وزارت راه و شهرسازی و مجموعه بسیج این وزارتخانه برگزار می کنیم که به عرضه آثار و محصولات مجموعه وزارتخانه در دوران دفاع مقدس می پردازد. به زودی هم از واگن های ایثار در دوره موزه رونمایی می شود و خدمات حمل و نقلی وزارت راه و شهرسازی در دوران دفاع مقدس در این موزه درمعرض رویت قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه امسال از بازنشستگان نیروهای مسلح هم با همکاری سازمان بازنشستگان نیروهای مسلح تجلیل می شود، خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات امسال مجموعه موزه دفاع مقدس برپایی اجتماع بزرگ «علی اکبریون» است. که با مشارکت سپاه حضرت رسول (ص) و سیدالشهدا، اجرایی می شود.

در بخش دیگری جعفری گفت: عکاسان در دوران دفاع مقدس نقش بی بدیلی داشتند و امسال یکی از برنامه های هفته دفاع مقدس، برگزاری نشست شب خاطره عکاسان دفاع مقدس است.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تصریح کرد: امسال از فاز اول موضوع های ۵ گانه و سناریوی آن هم رونمایی می شود. همچنین از مجموعه شهدای دیده بان نیز رونمایی خواهیم داشت. اهمیت این بخش در این است که می خواهیم نقش آفرینی، مجاهدت این قشر از شهدا که به تنهایی به خاک دشمن می زدند و در مسافت های دور مخفیانه زندگی می کردند تا هدایت آتش خودی به سمت دشمن به درستی صورت گیرد.

جعفری تأکید کرد: امسال تئاتر موزه ای داریم که یک نوع سبک هنری تازه است و این بخش به صورت تئاترهای خیابانی اجرا می شود.

وی با بیان اینکه کرسی روایت سرباز و دفاع مقدس هم دیگر برنامه امسال این موزه است، اظهار داشت: برای برپایی این کرسی ها از همکاری سپاه سیدالشهدا بهره مند می شویم. همچنین قرار است همایش عصمت عاشورایی را برگزار کنیم که در آن از بانوان آزاده، جانباز و شهید تقدیر می شود. تأکید داریم در دوران دفاع مقدس، ۷ هزار زن شهید تقدیم انقلاب اسلامی شده است که باید از نقش آفرینی آنها تقدیر شود.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همچنین گفت: امسال برنامه نمایش و نقد فیلم را هم در دستور کار داریم که این برنامه با عنوان «انتهای خیابان سرو» اجرایی می شود و از آنجایی که با سالگرد شکست حصر آبادان همزمان هستیم، برنامه ای را هم با مشارکت آبادانی ها اجرا خواهیم کرد.

جعفری با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس، حوزویان نقش مهمی داشتند و بیشترین نسبت شهید به جمعیت شان مربوط به این قشر است، با مشارکت این قشر می خواهیم همایش از مدرس تا سنگر را برگزارکنیم.

وی ادامه داد: امسال افتتاح اولین جشنواره چاوش بیداران را داریم که جوانان در آن نقش آفرینی می کنند. با همکاری اتحادیه بین المللی حمایت از کودکان مخالف اشغال، همایشی با محوریت موضوع فلسطین را برپا خواهیم کرد.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با اشاره به اینکه در سال گذشته اجرای مراسم تعزیه با استقبال خوب گردشگران خارجی همراه شد، یادآور شد: امسال هم به مدت ۱۰ شب مراسم تعزیه را در ادامه هفته دفاع مقدس خواهیم داشت.

بعد از معرفی برنامه های هفته دفاع مقدس، جعفری اشاره ای به یک سری برنامه های تقویت زیرساخت های موزه کرد و گفت: رونمایی از پورتال جامع موزه، هوشمند سازی تالارهای این مجموعه و بازگشایی مسیر موزه به طور مستقیم از متروی حقانی از جمله کارهایی است که طی یک سال گذشته انجام داده ایم. به زودی هم از اپلیکیشن کتابخانه دیجیتال این مجموعه که برای تلفن های همراه هوشمند طراحی شده است، رونمایی خواهیم کرد.