عدم رشد فکری در مدیریت فرهنگ، تنها تفاوت ما با کشورهای لیبرال است
عدم رشد فکری در مدیریت فرهنگ، تنها تفاوت ما با کشورهای لیبرال است

حسن بنیانیان گفت: همه دولت‌ها در فرهنگ مداخله می‌کنند ولی می‌گویند لیبرال هستند و کاری به فرهنگ ندارند. تنها تفاوت این کشورها با ما در این است که ما هنوز در مدیریت فرهنگ رشد فکری نکرده‌ایم. به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه رادیویی «کرسی‌های آزاداندیشی» با موضوع روزآمدسازی و اجرای سند مهندسی فرهنگی با حضور حسن […]

حسن بنیانیان گفت: همه دولت‌ها در فرهنگ مداخله می‌کنند ولی می‌گویند لیبرال هستند و کاری به فرهنگ ندارند. تنها تفاوت این کشورها با ما در این است که ما هنوز در مدیریت فرهنگ رشد فکری نکرده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه رادیویی «کرسی‌های آزاداندیشی» با موضوع روزآمدسازی و اجرای سند مهندسی فرهنگی با حضور حسن بنیانیان دبیر کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

بنیانیان ابتدای این‌برنامه گفت: هریک از ما ارزش‌ها و اعتقاداتی داریم که اکثر رفتارهایمان تحت تاثیر همین اعتقادات و ارزش‌هاست و هرچه‌قدر که این ارزش‌ها در جامعه تشتت داشته باشند مدیریت جامعه نیز سخت‌تر می‌شود.

وی افزود: ما برای ایجاد توسعه و جبران عقب‌افتادگی‌های تاریخی متوجه آسیب‌های موجود در فرهنگ گذشته کشورمان می‌شویم. به‌عنوان مثال دروغ، غیبت، بدقولی، بی‌نظمی و بی‌توجهی به ارزش وقت افراد در جامعه ما نسبت به استانداردهای کشورهای توسعه‌یافته به شدت زیاد است و این به سطح باورها و ارزش‌های افراد برمی‌گردد.

دبیر کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دخالت دولت‌ها در فرهنگ گفت: همه دولت‌های دنیا در فرهنگ مداخله جدی می‌کنند گرچه به‌ظاهر می‌گویند ما کشور لیبرالی هستیم و کاری به فرهنگ مردم نداریم اما تنها تفاوت این کشورها با ایران در این است که ما هنوز در مدیریت فرهنگی رشد فکری پیدا نکردیم و با اقدامات مستقیم سعی در اصلاح افراد داریم در صورتی‌که این کشورها رشد علمی یافته و به‌صورت غیرمستقیم افکار را مدیریت می‌کنند.

بنیانیان با اشاره به دلیل استفاده از واژه مهندسی در حوزه فرهنگ گفت: ما مفهوم کلیت فرهنگ را متوجه نمی‌شویم. از این روست که ۲۰۰ سال فرهنگ را به شعائر دینی در بخش مذهبی تقلیل دادیم و تصور می‌کنیم با شرکت در نماز جماعت و عاشورا و تاسوعا و پیاده‌روی رسالت‌های فرهنگی خود را به‌طور کامل انجام داده‌ایم. البته هر یک از این مسائل در جای خود بسیار ارزشمند و جزو سرمایه‌های ملی ما هستند اما تنها بخش کوچکی از فرهنگ محسوب می‌شوند.

وی گفت: افرادی هم که مذهبی نیستند، با برگزاری جشنواره فیلم و موسیقی فجر تصور می‌کنند رسالت فرهنگی خود را انجام می‌دهند، درحالی‌که فرهنگ، نظامی از اعتقادات و ارزش‌هایی است که در همه عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، نظامی و انتظامی ایفای نقش می‌کند. مهندسی به معنای حساب و کتاب کردن در یک تصمیم است. مهندسی در ساختمان با عدد و رقم است اما در فرهنگ کمی پیچیده‌تر است و باید تحولات را با ابزارهای دقیق‌تر اندازه‌گیری کرد.