مخزن ۵۰ هزار مترمکعبی شمالی تبریز آماده افتتاح
مخزن ۵۰ هزار مترمکعبی شمالی تبریز آماده افتتاح

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: عملیات اجرایی مخزن ۵۰ هزار مترمکعبی شمالی تبریز به اتمام رسیده است.

به گزارش نبض سخن، بازرس‌کل آذربایجان‌شرقی و دادستان تبریز به همراه مدیرعامل آب منطقه‌ای استان از پروژه مخزن ۱۰۰ هزار مترمکعبی و رینگ جنوبی این کلانشهر دیدن کردند.

«سعید قاسمی‌وند» رئیس منطقه ۵ بازرسی و بازرس‌کل آذربایجان شرقی و «بابک محبوب علیلو» دادستان تبریز از مخزن ١٠٠ هزار مترمکعبی و سایر زیر پروژه‌های رینگ جنوبی این کلانشهر بازدید کرده و روند پیشرفت پروژه‌های آبرسانی را ارزیابی کرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی در این بازدید، با بیان اینکه فاز نخست این مخزن سال گذشته با حضور معاون رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید، گفت: عملیات اجرایی مخزن ۵۰ هزار مترمکعبی شمالی نیز به اتمام رسیده و هم‌اکنون آماده افتتاح است.

«یوسف غفارزاده» همچنین با اشاره به پروژه رینگ جنوبی تبریز، از پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی این پروژه خبر داد.

به گفته وی، مطالعات رینگ شرقی نیز به اتمام رسیده و در قالب قرارداد خط آبرسانی تبریز طی آینده نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

بر این اساس، رینگ جنوبی کلانشهر تبریز شامل پروژه‌های مخزن ١٠ هزار مترمکعب، ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ٣ مترمکعب بر ثانیه، مخزن ١٠٠ هزار مترمکعب و خط انتقال به طول ٢٧ کیلومتر در قطر‌های ١۶٠٠، ١۴٠٠ و ١٠٠٠ میلی متر است.

مخزن ۱۰۰ هزار مترمکعبی کلانشهر تبریز با اعتباری بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به روز شده با هدف پایداری آب شرب بوده که مجموع ظرفیت مخازن آب تبریز را به ۴۵۰ هزار مترمکعب می‌رساند و تاب آوری این کلانشهر را به میزان حدود ۶ ساعت افزایش می‌دهد.