افتتاح نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در تبریز
افتتاح نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در تبریز

یازدهمین دوره نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در تبریز افتتاح شد.

به گزارشنبض سخن، ۷۹۱ طرح در یازدهمین دوره نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در بخش‌های ایده‌های فناورانه، توسعه و تجاری‌سازی، فروش محصولات فناورانه و دانش‌بنیان، نیازمندی‌های فناورانه و خدمات تجاری‌سازی و مشاوره ثبت نام کرده بودند که از این تعداد در مجموع ۵۷۷ طرح در ۱۲ زون تخصصی ارائه شده است.

جشنواره ربع رشیدی هم همزمان با نمایشگاه رینوتکس برگزار می‌شود که در این بخش نیز ۱۱۰ طرح به دبیرخانه ارسال شده بود که پس از داوری ۱۶ طرح برای مرحله حضوری انتخاب شد.

اولین نمایشگاه رینوفست و همچنین رویداد جایزه ملی فناوری ایران نیز همزمان با یازدهمین دوره نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی از ۱۴ الی ۱۷ آذر در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می‌شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه به جایگاه رفیع آن در ایجاد فضای رقابتی صحیح در بین فعالان این عرصه اشاره کرد و گفت: همین رقابت خود عاملی برای نشاط و پویایی هر چه بیشتر صنعت و نوآوری می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم کاهش واردات و خروج سرمایه از کشور و باز شدن فضا برای نخبگان را از نتایج برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی دانست و گفت: این نمایشگاه‌ها می‌تواند ضریب سطح علمی و صنعتی کشور را افزایش دهد.

وی تاکید کرد: دغدغه اصلی برگزاری این نمایشگاه باید ایجاد نشاط اقتصادی و جلوگیری از مهاجرت نخبگان و پیشرفت و خودکفایی کشور باشد.

وی با بیان اینکه رویداد‌های علمی باید به عرصه رویارویی علمی نیاز‌ها و راه حل‌ها تبدیل شود افزود: این رویداد‌ها باید محلی برای پیداکردن بخش‌های صنعت، دانشگاه‌ها و دانش بنیان‌ها برای رفع نیاز‌های صنعت باشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اضافه کرد: رینوتکس ۲۰۲۳ باید فرصتی برای شبکه سازی و گسترش همکاری‌های فناورانه منطقه ای، ملی و بین المللی و معرفی توانمندی‌های تحقیقاتی و بسترسازی برای کاربردی کردن آن‌ها و حمایت و ظرفیت سازی برای تولید دانش محصولات بومی و تجاری سازی آن‌ها باشد.

جذب و پرورش ایده‌های نوآورانه و فناوری‌های کاربردی، ایجاد بستری مناسب برای شبکه‌سازی میان فناوران و بازیگران زیست‌بوم نوآوری و فناوری کشور، کمک به تجاری‌سازی فناوری، شناسایی و حمایت از فناوری‌های برتر کشور و شناسایی نیاز‌های فناورانه صنایع کشور و تلاش برای ارتقای فناوری آن‌ها از اهداف برگزاری رینوتکس اعلام شده است.