آیین یادبود  و گرامیداشت زنده یاد استاد علی رضا قلی با عنوان "بررسی ابعاد شخصیتی و آثار علمی" در تبریز برگزار شد.

به  گزارش نبض سخن، آئین بزرگداشت زنده یاد استاد علی‌ رضا قلی؛ با سخنرانی اساتید حوزه علوم اجتماعی چون نعمت اله فاضلی استاد پژوهشگاه علوم انسانی، حمید رضاجلایی پور استاد دانشگاه تهران، فیروز راد، علیرضا مختاری  و سعید تمنا از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور و رسول زاده عضو هیات علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار شد.

در این مراسم که به  میزبانی موسسه افق اندیشه های درخشان تبریز و با  همکاری انجمن جامعه شناسی ایران ، دفتر تبریز در محل فرهنگسرای ۲۹ بهمن  تبریز برگزار شد، اساتید و کارشناسان حاضر در مراسم درگذشت استاد علی رضا قلی را به فرهیختگان، خانواده و دوستدارانش تسلیت گفته، شخصیت وی را به دلیل خدمت به فرهنگ معاصر ایران و تلاش برای اعتلای ایران مورد تمجید قرار داده و از وی به عنوان شخصیتی متفاوت در حوزه جامعه شناسی یاد کردند.

در این سخنرانی ها به شخصیت و آثار استاد علی رضا قلی اشاره شد، اندیشمندی که کارنامه درخشانی در عرصه مدیریت اجرایی و شناخت علل توسعه نیافتگی جامعه ( به ویژه علل فرهنگی _ تاریخی ) از خود به یادگار گذاشت، شخصیتی که  محقق بود نه مقلد، تولید ایده و اندیشه می کرد  مفهوم سازی می کرد و مفاهیمی چون نخبه کشی، فرهنگ غارتی و اقتصاد غارتی را تولید کرد و عقلانیت را سرلوحه کارش قرار داد و به همین واسطه آثار و اندیشه هایش قابل تعمق و شخصیتش قابل تقدیر است.

در این مراسم  همچنین به تداوم راه و اندیشه های توسعه گرایانه وی از سوی دانشگاهیان و جامعه شناسان تاکید شد .

گفتنی است علی رضاقلی، جامعه‌شناس و پژوهشگر، در سال ۱۳۲۶ در شمیران به دنیا آمد. او تحصیلات متوسطه را در رشته ادبی در سال ۱۳۴۶ در دبیرستان بهرام قلهک شمیران به پایان رسانید. در همان سال در رشته علوم سیاسی به دانشکده حقوق دانشگاه تهران رفت و در سال ۱۳۵۰ موفق به اخذ دانش‌نامه کارشناسی از دانشگاه تهران شد. پس از گذراندن خدمت سربازی در سال ۱۳۵۳ برای ادامه تحصیل به دانشگاه سوربن و سپس مدرسه سیاسی مطالعات عالی پاریس رفت.

رضاقلی با پیروزی انقلاب اسلامی پایان‌نامه دکترا را نیمه‌تمام رها کرد و به ایران بازگشت و به‌طور غیررسمی به مطالعه و پژوهش در حوزه‌های جامعه‌شناسی و اقتصاد سیاسی ایران پرداخت.

از این پژوهشگر کتاب‌های «جامعه‌شناسی خودکامگی» و «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی» منتشر شده است. همچنین گردآوری و تنظیم درس‌گفتارهای کلاس روش‌شناسی علوم انسانیِ عبدالکریم سروش و چاپ کتاب «درس‌هایی در فلسفه علم الاجتماع» در کارنامه او دیده می‌شود.

استاد علی رضا قلی هشتم فروردین ۱۴۰۱ در سن ۷۵ سالگی به دلیل بیماری قلبی در بیمارستانی در تهران درگذشت.