اختصاص بودجه سازمان فرهنگی مستلزم طی فرآیند و تصویب ستاد بودجه است
اختصاص بودجه سازمان فرهنگی مستلزم طی فرآیند و تصویب ستاد بودجه است

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز اختصاص بودجه 17 میلیارد تومانی این سازمان را مختص معاونتهای چهارگانه آن دانست که نیازمند طی فرآیند مستلزم طی فرآیند و تصویب ستاد بودجه است.

به گزارش نبض سخن، طی روزهای آتی حواشی و مسائلی در خصوص روند فعالیت ها و بودجه سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز مطرح شده که در راستای شفافیت مساله و بررسی جزیئات بیشتر گفتگویی با رئیس این سازمان در خصوص فعالیت های جاری و آتی سازمان داشتیم که در پی می آید:

 

سوال اول ما درباره مباحثی است که در خصوص بودجه ۱۷ میلیارد تومانی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی که اخیرا بسیار مطرح می شود، در این مورد و محل هزینه کرد این بودجه توضیح دهید؟

اول باید این نکته را روشن کنیم که این ۱۷ میلیارد تومان سهم کل سازمان فرهنگی ورزشی و اجتماعی شهرداری تبریز از بودجه سالانه است، می دانید که این سازمان از چهار بخش تشکیل شده که شامل معاونت فرهنگی، معاونت ورزشی، معاونت اجتماعی و اداره گردشگری است  و این بودجه به تناسب وظایف و اولویت ها در بین این چهار بخش تقسیم و هزینه می شود . البته تصویب این بودجه مستلزم طی فرایند خاصی از جمله تصویب در ستاد بودجه شهرداری و سپس شورای اسلامی شهر است که در صورت تحقق هزینه می شود.

ما برای سال آینده انشااله با همین رقم در صورت تصویب در صحن شورا برای موضوعات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و گردشگری شهرمان برنامه  های متعددی خواهیم داشت.

در رابطه با برنامه پویشی که با عنوان “جشنواره سیب ” معروف شده که هفته گذشته شاهد رونمایی از پوستر فراخوان نشان این جشنواره بودیم. به نظر می رسد اهداف و محتوای این جشنواره به خوبی برای مردم و اهالی رسانه تشریح نشده است، توضیحات بیشتری در مورد ابعاد و اهداف این جشنواره و مخاطبین آن بدهید.

بله. نشست خبری فراخوان نشان این پویش در حقیقت یک مقدمه برای اطلاع رسانی کلی در جهت تنویر افکار عمومی برای شروع یک برنامه بزرگ و جامع از طرف سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز بود . این پویش و پروسه مربوط به آن، محصول ایده ایست که با نیازسنجی از وضعیت جامعه امروز ما شکل گرفت. واقعیت اینست که جامعه ما و البته کل جهان امروز متاثر از پاندمی کرونا شرایط خاصی پیدا کرده و مردم عزیز ما هم به تبع این وضعیت شرایط روحی و روانی خاصی پیدا کرده اند، از طرف دیگر مشکلات اقتصادی ناشی ار تحریم های ظالمانه دشمنان قسم خورده این ملت که از سالها پیش کمر به نابودی باورهای این مردم بسته اند ضرورتهای خاصی را ایجاب کرده است.

روشن است که خصومت جبهه استکبار با ملت ایران امر تازه ای نیست لیکن تحریم های ظالمانه و محدودیت های مضاعف با هدف به زانو درآوردن ملت سرافراز ایران و ناامید کردن مردم شکل گرفته است . به عبارت بهتر ایجاد فضای روانی منفی در جهت ناامید کردن مردم از اهداف جدی دشمنان است . از طرف دیگر یکی از تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی )، تلاش برای تقویت روح امید و باور مردم به آینده کشور است.

لذا ما با رصد کردن این مسایل، اولویت خود را در سال ۱۴۰۱ بر آن دسته از برنامه هایی متمرکز کردیم که حاصل آن ایجاد فضای شور و نشاط و ارتقاء  امید و اعتماد اجتماعی باشد .از این رو با طراحی برنامه جامعی به نام ” پویش همگانی یک قدم برای حال خوب ”  مصمم هستیم تمام شهروندان عزیز، نهادها، ارگانها و سازمانهای مردم نهاد را برای تولید فضای شاد و امیدبخش فراخوانی کنیم. ما عبارت ” بیایید همه بگوییم سیب” را بعنوان شعار این پویش  انتخاب کرده ایم.

توضیحا عرض میکنم این عبارت در حقیقت از یک عبارت رایج میان مردم گرفته شده است که هنگام عکاسی میگویند بگویید سیب، یعنی لبخند بزنید، البته منظور ما صرفا لبخند نیست بلکه منظور دعوت به سلامت، مهربانی ، لبخند و در کل دعوت به همه آن چیزهایی است میتواند به در بعد فردی و اجتماعی حال خوب تولید کند.
میدانیم که سیب به عنوان یک میوه بهشتی به نماد سلامت معروف بوده و میتواند نشانه سلام و محبت و مهربانی نیز باشد.

گفتنی است که شرط توفیق حداکثری این حرکت، حضور و همراهی همه آحاد جامعه است و ما باور داریم به حول الهی و همت عالی شهروندان میتواند به نهضتی فراگیر و مقدس در ایجاد شهری سالم با شهروندانی با نشاط، مبدل  گردد.

ما در این پویش برنامه ها و رویدادهای متنوعی را طراحی کره ایم که انشاالله به مدد الهی و همراهی شهروندان عزیزمان و در طول سال آینده اجرا خواهیم کرد، برگزاری رویداد قرآنی با تاکید بر مفاهیمی در موضوع حال خوب و عوامل و سازوکارهای آن از دیدگاه قرآن، جشنواره عکس لبخندهای ماندگار، جشنواره سرود ویژه گروه های سنی نونهالان تا جوانان ، جنگ های شادی برای اقشار مختلف مردم، جشنواره تئاتر تبریزیم با محتوای آموزشهای شهروندی و در قالب طنز، مراسمات شبهای خاطره در ایام هفته دفاع مقدس با تاکید بر شوخ طبعی های رزمندگان در طول دفاع مقدس، مراسم عصرهای دعا با حضور همگانی مردم در سطح شهر،  جشنواره ” من سپاسگزارم” برای تاکید و گسترش فرهنگ سپاسگزاری در زندگی فردی و اجتماعی، جشن های گلریزان برای امور خیریه با مشارکت خیرین و سازمانهای مردم نهاد، برگزاری کارگاههای مهارت های شاد زیستن در فرهنگسراها و خانه های سلامت با حضور مشاوران و اساتید این حوزه، فضاسازی  و تبلیغات محیطی در زمینه پیامهای شاد و انگیزه بخش، برنامه های ورزشی با تاکید بر بازیهای بومی محلی، جشنواره نقاشی کودکان با موضوع شادی و امید، جشنواره شعر، دلنوشته، داستان کوتاه برای نوجوانان در موضوع شادی ، خانواده و زندگی، و برنامه های اینچنینی تنها بخشی  از برنامه ها و رویدادهایی است که برای این پویش در نظر گرفته شده است.

در مورد جلسات متعدد و شبانه روزی شما در روزهای اخیر مباحثی مطرح شده است . لطفا در این خصوص نیز کمی توضیح دهید؟

قبل از هرچیز لازم است بگویم که تبریز یک کلانشهر است با قریب ۲ میلیون نفر جمعیت، که این جمعیت کثیر دارای سلایق، افکار و فرهنگ های متکثر و متنوعی است .بدیهی است که ما برای تعریف مختصات فرهنگی شهر و همچنین برای طراحی یک استراتژی فرهنگی نیازمند این هستیم که سلایق و ذائقه های عموم شهروندان را دقیقا بشناسیم بنابراین ما مکلفیم با سرگروه ها و نمایندگان گروه‌های مهم و هدف اجتماعی و فرهنگی و ورزشی بنشینیم و برای اولا فهم واقعیت های جامعه و ثانیا هم‌افزایی و جلب مشارکت نخبگان فکری و فرهنگی قدم برداریم.
این مهم  نیازمند صرف وقت و تلاش فراوان است. ما هرگز با کار محدود ساعت اداری نمیتوانیم به این مقصد برسیم . بنده خودم و مجموعه همکاران تلاشگرم را ناگزیر از کار شبانه روزی میدانم ، اگر میخواهیم عقب افتادگی های شهر و کشورمان را جبران کنیم ناگزیریم به مکتب شهید سلیمانی اقتدا کنیم، در این مکتب شب و روز و جمعه و تعطیل بی معنی است. ما به دوستان شهیدمان قول داه ایم پاسدار زحمات شان باشیم ، و این نمیشود جز با کار شبانه روزی و میدانی. ما امروز در نبرد همه جانبه فرهنگی ، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در مقابل دشمان قسم خورده انقلاب و اسلامیم، من از روح بلند سیدالشهدای جبهه مقاومت انقلاب اسلامی میخواهم ما را درخاکریز دفاع فرهنگی از ارزشهای اسلامی یاری کند.

سوال اخر اینکه اخیرا کلیپی در فضای مجازی در گستره زیاد بازنشر می شود از یک شبکه معاند که بر علیه  این طرح پیشنهادی سازمان موضع گیری کرده است، در این باره نظرتان را بفرمایید.

بنده هم این کلیپ را دیده ام، این کلیپ نشان دهنده بغض دشمنان از ملت ماست و معلوم میشود که ما خوشبختانه و به عنایت الهی هدف و‌مسیر درستی را انتخاب کرده ایم. جایی که دشمن روی آن حساب باز کرده یعنی یاس و خمودگی مردم، و ما با نقطه زنی فرهنگی دقیقا قلب اهداف شوم دشمن خبیث را هدف قرار داده ایم.