روزگار سفید ماشین های خاکستری
روزگار سفید ماشین های خاکستری

شرکت ماشین سازی تبریز با ورود قوه قضائیه به موضوع واگذاری این شرکت ، دوباره فعالیت خود را از سرگرفته است.

به گزارش نبض سخن، صبح چهارشنبه  بود که به سمت قراملک برای تهیه گزارشی رفتم از دور که مجموعه ماشین سازی را دیدم کاملا مشخص بود که نفسی دوباره گرفته است. وارد آنجا که شدم صدای ماشین ها و دستگاه هایی که بسیاری از بچه ها با آن ها کار می کردند گوش آدم را نوازش می کرد.

یادم هست پدر بزرگم  می گفت آن زمان که وی برای خود دنبال کاری می گشت، شنیده بود که کارخانه ای در اطراف تبریز و قراملک دارند می سازنند. بنای آن را در سال 1346 با همکاری چکسلواکی سابق گذاشتند و سال 1351 بود که به بهره برداری رسید. آنجا بود که پدربزرگم با خیلی از جوان های آن روز مشغول به کار شده و کارگر ماشین سازی تبریز می شود.

او می گفت در سال های خدمتش خیلی از ماشین ابزارها، کمپرسورهای صنعتی، پمپ های آب، الکتروموتور و چیزهای از این قیبل را ساخته اند.

قبل از رسیدنم به سالن تولید کارخانه ، مجسمه کار و اندیشه را که استاد حشمت ساخته بود و در وسط میدان کارخانه خودنمایی می کرد را دیدم، انسان را یاد اندیشه درست و غیرت ملی می اندازد.

آقای احمدی کارگر با تجربه ی این کارخانه که اکنون مدیر ارشد است میزبانم شد، با خوش و بش های بسیاری از کارگران با او در مسیرمان به کارخانه و خط تولید رفتیم.

وی در مسیر سالن کار می گفت این کارخانه که جوانی اش را در آن گذاشته دستخوش بسیاری از تغییرات در طول سالیان متعددی بوده ولی همچنان پابرجا مانده است و در سال هایی که کارخانه شاهد این تغییرات بود بسیاری از مدیران عامل از خدابخش گرفته تا خادمی، هیچ کدام تاب و توان آن شرایط را نداشته و از کرسی مدیرعاملی کنار رفته اند.

در مسیر بازدیدمان یک کارگر جوان در مسیر راهمان قرار گرفت و برگ کاغذی به آقای احمدی داد که مرخصی چهار ساعته ای برایش بود، آقای احمدی با خنده ای می گفت مهدی جان تعداد مرخصی هایت زیاد شده است مهدی هم با چهره ای خجل گفت چند ساعت مرخصی را فقط برای رسیدگی به وضع همسر باردار می خواهم، آقای احمدی هم گفت خدا به همراهت پسرم اگر چیزی نیاز داشتی به من حتما اطلاع بده، چهره ی شاد مهدی که در ذهنم مجسم می شد نشان از امید به زندگی جوانان شاغل در آنجا بود، گویی از بیانات مقام معظم رهبری که می گویند رونق تولید و فرزندآوری باید  از اولویت های جامعه باشد، در این مکان جامه عمل پوشانده شده بود.

با آقای احمدی به طرف سالن غذاخوری رفتیم و مهمان ناهار مجموعه ماشین سازی شدم آنجا که کارگر و رئیس همگی در یکجا و با یک نوع غذا پذیرایی می شدند.

در موقع ناهار بحث خصوصی سازی و واگذاری مجموعه های دولتی باز شد و صحبت هایی در این مورد کردیم.

مشکلات سال 92 کارخانه؟

وقتی دولت بحث خصوصی سازی را در آن سال ها مطرح کرد یکی از گزینه های اصلی روی میزش ماشین سازی تبریز شد و در سال 1394 بود که بدون بررسی های بنیادی به فردی با تحصیلات ابتدایی و با مبلغی پایین تر از مبلغ روز به بخش خصوصی واگذار گردید و این کافی بود تا بعد از واگذاری، ارزهایی به صورت وام برای نوسازی کارخانه برای فردی به ظاهر خریدار تخصیص یابد و سپس با سوء استفاده از نوسانات قیمت ارز، به بازار آزاد رفته و به نرخ چند برابر به فروش برسند.

واگذاری به صندوق فولاد در تیر  98

آبان ماه سال 98 بود که رییس قوه قضائیه آیت الله رئیسی در سفر خود به تبریز به صورت سرزده و بدون اطلاع قبلی از مجموعه ماشین سازی بازدیدی داشت و در جریان آخرین روند تولید و وضع این کارخانه مادر ایران قرار گرفت.

وی در حضور امام جمعه و بسیاری از مسئولان با کارگران در و دلی داشت و گفت: نباید موانع تولید در هیچ کجا وجود داشته باشد و درسالی که مزین به نام رونق تولید است نباید موانع چوب لای چرخ رونق تولید بگذارند.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد با اقدامات به موقع نخواهیم گذاشت که نگین صنعت ایران و خاورمیانه از رونق بیفتد.

همین ماه قبل سخنگوی قوه قضائیه خبر محکومیت 20 سال حبس، پرداخت جزای نقدی و ضبط ارزهای مکشوفه خریدار سابق ماشین سازی را اعلام کرد.

واگذاری صحیح ماشین سازی به بخش خصوصی

واگذاری ماشین سازی به موسسه حمایت صندوق و بازنشستگی کارکنان فولاد ، محرک دستگاه هایی است که عامل اشتغال 715 کارگر ی است که نان آور خانواده هستند. به نظر می رسد این همان روحی بود که چرخ های ماشین را جانی دوباره بخشید.

مدیرعامل جدید کارخانه و اقدمات آن

آقای فرج زاده مدیرعامل جدید کارخانه با اندکی تاخیر بخاطر حضور در جلسه ای به جمع ما اضافه شد

و توضیحاتی در مورد پرداخت کلیه معوقات کارکنان، کارگران و بدهی های کارخانه داد.

او همچنین به عقد قرارداد 30 میلیون دلاری صادرات به سوریه اشاره کرد و گفت به برکت همین ساماندهی ، دفاتری را برای حضوری پررنگ تر در اقتصاد جهان ایجاد خواهیم کرد.

بعد از بازدیدم از مجموعه ماشین سازی با خداحافظی گرمی از طرف مسئولان مجموعه ماشین سازی  رهسپار دفتر کارم شدم.

آینده درخشان ماشین سازی با مدیریتی صحیح

قبل از تهیه نسخه نهایی گزارشم به حضور آقای فرجی کارشناس ارشد صادرات و واردات رفتم وی بعد از دیدار اولیه مان به روزهای پرشکوه ماشین سازی و صادرات  این شرکت در آن سال های نه چندان دور  به کشورهای متعددی از برزیل گرفته تا کشورهای اروپایی و آسیایی  اشاره کرد و گریزی به سال 89  و ارزش صادرات ها  و سوددهی های 3.5 میلیون دلاری کرد و گفت: اگر مدیریتی صحیح این مجموعه را بگرداند روزهای خوشی در انتظار آن است.

در ذهنم  چرخش ماشین های ماشین سازی را که گویا مصداقی از چرخ های رونق تولید است را به یاد آوردم که می تواند با واگذاری و مدیریتی صحیح  تحقق بخش دوباره آرزوهای خوش سال های  نه چندان دور باشد.

گزارش از مجتبی میرزائی

  • نویسنده : مجتبی میرزایی